Zápcha
Obsah:
- Čo je to zápcha?
- Príznaky a príčiny zápchy
- Diagnostika zápchy
- Liečba zápchy
- Prevencia zápchy
- Záver
Zápcha sa vyskytuje vtedy, keď sa stolica stáva menej častou a ťažko sa vyprázdňuje. Najčastejšie k nej dochádza v dôsledku zmien v stravovaní alebo v bežnom živote alebo v dôsledku nedostatočného príjmu vlákniny. Ak máte silnú bolesť, krv v stolici alebo zápchu, ktorá trvá dlhšie ako tri týždne, mali by ste vyhľadať lekára.
Čo je to zápcha?
Menej ako tri stolice týždenne sú technicky definované ako zápcha. Ale to, ako často kakáte, sa u jednotlivých ľudí veľmi líši. Niektorí ľudia kakajú niekoľkokrát denne, zatiaľ čo iní iba jeden až dvakrát týždenne. Nech už je váš vzorec vyprázdňovania akýkoľvek, je pre vás jedinečný a normálny - pokiaľ sa od svojho vzorca príliš neodchyľujete.
Bez ohľadu na váš črevný vzorec je istý jeden fakt: Čím dlhšie pred vykašliavaním sa zdržíte, tým ťažšie sa vám vykašliava. Medzi ďalšie kľúčové znaky, ktoré zvyčajne definujú zápchu, patria:
- Vaša stolica je suchá a tvrdá.
- Vaše stolice sú bolestivé a stolica sa ťažko vylučuje.
- Máte pocit, že ste sa úplne nevyprázdnili.
Ako častá je zápcha?
Nie ste sami, ak máte pocit zápchy. Zápcha je jednou z najčastejších gastrointestinálnych ťažkostí.
Príznaky a príčiny zápchy
Prečítajte si informácie o príznakoch a symptómoch zápchy.
Ako vzniká zápcha?
K zápche dochádza preto, že vaše hrubé črevo (hrub é črevo) absorbuje príliš veľa vody z vašich výkalov. Tým sa vaše hovienka vysušujú, takže majú tvrdú konzistenciu a ťažko sa vytláčajú z tela.
Aby sme sa trochu vrátili späť, pri normálnom pohybe potravy tráviacim traktom črevá postupne absorbujú živiny. Čiastočne strávená potrava (odpad), ktorá prechádza z tenkého čreva do hrubého čreva, sa stáva vaším bobkom. Vaše hrubé črevo z tohto odpadu absorbuje vodu, vďaka čomu sa stáva pevnejším. Ak máte zápchu, potrava sa môže pohybovať tráviacim traktom príliš pomaly. To dáva vášmu hrubému črevu viac času - príliš veľa času - na absorbovanie vody z odpadu. Stolica sa stáva suchou, tvrdou a ťažko sa vytláča.
Čo spôsobuje zápchu?
Existuje mnoho príčin zápchy vrátane faktorov životného štýlu, liekov a zdravotných ťažkostí.
Faktory životného štýlu
Medzi bežné príčiny zápchy spôsobené životným štýlom patria:
- Nedostatok vlákniny.
- Nedostatočné pitie vody (dehydratácia).
- Nedostatok pohybu.
- Zmeny vo vašom pravidelnom režime, napríklad cestovanie alebo stravovanie, alebo chodenie spať v inom čase.
- Konzumácia veľkého množstva mlieka alebo syra.
- Stres.
- Odolávanie nutkaniu na stolicu.
Zdravotné ťažkosti
Medzi lekárske a zdravotné stavy, ktoré môžu spôsobiť zápchu, patria:
- Endokrinné ochorenia, ako je nedostatočná činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza), cukrovka, urémia a hyperkalciémia.
- Rakovina hrubého čreva a konečníka.
- Syndróm dráždivého čreva (IBS).
- Divertikulitída.
- Zápcha pri poruche funkcie vývodu. Ide o poruchu koordinácie svalov panvového dna. Tieto svaly podopierajú orgány vo vašej panve a podbrušku. Sú potrebné na pomoc pri uvoľňovaní stolice.
- Syndróm obštrukčného vyprázdňovania. Komplexné alebo nevysvetliteľné príčiny vám môžu brániť v normálnom vykakávaní.
- Pseudoobštrukcia čriev. Niekedy môže dôjsť k dočasnému ochrnutiu motorického systému vo vašom hrubom čreve (ako pri paralytickom ileu alebo Ogilvieho syndróme).
- Neurologické poruchy vrátane poranenia miechy, sklerózy multiplex, Parkinsonovej choroby a mozgovej príhody.
- Syndróm lenivého čreva. Ide o prípad, keď sa vaše hrubé črevo zle sťahuje a zadržiava stolicu.
- Črevná obštrukcia.
- Štrukturálne defekty vášho tráviaceho traktu (ako je fistula, atrézia hrubého čreva, volvulus, intususcepcia, imperforovaný konečník alebo malrotácia).
- Ochorenia viacerých orgánov, napríklad amyloidóza, lupus a sklerodermia.
- Tehotenstvo.
Aké sú príznaky zápchy?
Medzi príznaky zápchy patria:
- Máte menej ako tri stolice týždenne.
- Vaša stolica je suchá, tvrdá a/alebo hrudkovitá.
- Vaša stolica sa ťažko alebo bolestivo vyprázdňuje.
- Máte bolesti žalúdka alebo kŕče.
- Máte pocit nadúvania a nevoľnosti.
- Máte pocit, že ste sa po stolici úplne nevyprázdnili.
Aké sú rizikové faktory zápchy?
Ľudia všetkých vekových kategórií môžu mať občasné záchvaty zápchy. Určité rizikové faktory však zvyšujú pravdepodobnosť, že ľudia budú mať sústavnú zápchu („chronická zápcha“). Medzi tieto faktory patria:
- Vek. Ľudia starší ako 65 rokov sú často menej aktívni, majú pomalší metabolizmus a menšiu silu svalových kontrakcií pozdĺž tráviaceho traktu ako v mladosti.
- Priradenie k ženám pri narodení, najmä zápcha počas tehotenstva a po pôrode. Zmeny vo vašich hormónoch môžu spôsobiť, že budete náchylnejší na zápchu. Plod vo vašej maternici môže stláčať vaše črevá, čo spomaľuje odchod stolice.
- Nejete dostatok potravín s vysokým obsahom vlákniny. Vláknina udržiava pohyb potravy v tráviacom systéme.
- Užívanie niektorých liekov.
- Niektoré neurologické (ochorenia mozgu a miechy) a tráviace ochorenia.
Môže zápcha spôsobiť vnútorné poškodenie alebo viesť k iným zdravotným problémom?
Existuje niekoľko komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť, ak nemáte mäkkú a pravidelnú stolicu. Medzi niektoré komplikácie patria napr:
- Opuchnuté, zapálené žily v konečníku (hemoroidy).
- Trhliny na sliznici konečníka od stvrdnutej stolice, ktorá sa snaží prejsť (análne trhliny).
- Infekcia vo vreckách (divertikulách), ktoré sa niekedy vytvoria mimo steny hrubého čreva zo stolice, ktorá sa zachytila a infikovala (divertikulitída).
- Nahromadenie príliš veľkého množstva stolice v konečníku a konečníku (fekálna impakcia).
- Poškodenie svalov panvového dna z námahy pri pohybe čriev. Tieto svaly okrem iného pomáhajú ovládať váš močový mechúr. Príliš dlhé napínanie môže spôsobiť únik moču z vášho močového mechúra (stresová inkontinencia moču).
Môže zápcha spôsobiť hromadenie toxínov v mojom tele a spôsobiť mi ochorenie?
Zvyčajne to tak nie je. Hoci sa pri zápche v hrubom čreve dlhšie drží stolica a môžete sa cítiť nepríjemne, je to rozšíriteľná nádoba na odpad. Je potrebné vážne ochorenie hrubého čreva, aby jeho steny prepúšťali toxíny do vášho tela (toxické megakolon).
Diagnostika zápchy
Čo mám očakávať, keď sa o svojej zápche porozprávam s lekárom?
Hovoriť s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti - alebo s kýmkoľvek iným - o vašej stolici (alebo jej nedostatku) nemusí byť najpríjemnejšia téma. Vedzte však, že váš poskytovateľ je tu pre vás. Je to vyškolený zdravotnícky pracovník, ktorý so svojimi pacientmi preberá takmer všetky zdravotné témy, na ktoré si len spomeniete.
Váš poskytovateľ začne tým, že vám položí otázky o vašej anamnéze, pohyboch čriev, životnom štýle a zvyklostiach.
Zdravotná anamnéza
Tieto otázky môžu zahŕňať:
- Aké sú vaše súčasné a minulé ochorenia/zdravotné stavy?
- Schudli ste alebo pribrali ste v poslednom čase?
- Mali ste v minulosti nejaké operácie tráviaceho traktu?
- Aké lieky a výživové doplnky užívate na zmiernenie zápchy alebo iných porúch?
- Má niekto vo vašej rodine zápchu alebo ochorenia tráviaceho traktu alebo rakovinu hrubého čreva v minulosti?
- Podstúpili ste kolonoskopiu?
Anamnéza pohybov čriev
Tieto otázky môžu zahŕňať:
- Ako často máte stolicu?
- Ako vyzerá vaša stolica?
- Zaznamenali ste v stolici krv alebo červené pruhy?
- Videli ste niekedy krv v záchodovej mise alebo na toaletnom papieri po utretí?
Životné návyky a rutina
- Čo jete v bežný deň pri jednotlivých jedlách?
- Ako často jete ovocie a zeleninu?
- Koľko vody vypijete?
- Aký je váš pohybový režim?
Váš poskytovateľ vám tiež vykoná fyzikálne vyšetrenie, ktoré zahŕňa kontrolu vašich životných funkcií (teplota, pulz, krvný tlak). Na počúvanie zvukov vo vašom bruchu použije stetoskop. Taktiež sa dotkne vášho brucha, aby skontroloval bolesť, citlivosť, opuch a hrčky.
Upozorňujeme, že váš poskytovateľ môže vykonať aj rektálne vyšetrenie. Ide o vyšetrenie vnútornej strany vášho konečníka prstom. Je to rýchla kontrola na prípadné útvary alebo problémy, ktoré sa dajú nahmatať prstom.
Aké laboratórne testy a iné lekárske vyšetrenia sa môžu vykonať na zistenie príčiny mojej zápchy?
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nemusí nariadiť žiadne testy alebo môže nariadiť mnoho typov testov a postupov. Testy budú závisieť od vašich príznakov, anamnézy a celkového zdravotného stavu a od toho, čo si myslí, že by mohlo byť príčinou. Väčšinou nie sú na stanovenie diagnózy potrebné ďalšie laboratórne testy. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti sa však môže rozhodnúť vykonať ďalšie na základe vašich príznakov.
- Laboratórne vyšetrenia: Krvné testy a testy moču odhalia príznaky hypotyreózy, anémie a cukrovky. Vzorka stolice kontroluje príznaky infekcie, zápalu a rakoviny.
- Zobrazovacie testy: Váš poskytovateľ vám môže nariadiť počítačovú tomografiu (CT), magnetickú rezonanciu (MRI ) alebo vyšetrenie dolnej časti tráviaceho traktu, aby zistil iné problémy, ktoré by mohli byť príčinou vašej zápchy. Tieto vyšetrenia sa však zvyčajne nenariaďujú.
- Kolonoskopia: Váš lekár môže vykonať kolonoskopiu alebo sigmoidoskopiu - vnútorný pohľad na vaše hrubé črevo pomocou optiky. Počas tohto zákroku môže odobrať malú vzorku tkaniva (biopsiu) na testovanie rakoviny alebo iných problémov a odstráni prípadné polypy.
- Kolorektálne tranzitné štúdie: Tieto testy zahŕňajú konzumáciu malej dávky rádioaktívnej látky, buď vo forme tabliet, alebo v jedle, a následné sledovanie času a spôsobu pohybu látky vo vašich črevách.
- Iné testy funkcie čriev: Váš lekár vám môže nariadiť testy, ktoré overia, ako dobre váš konečník a konečníkzadržiavajú a uvoľňujú stolicu. Medzi tieto testy patrí určitý typ röntgenového vyšetrenia (defekografia), ktoré sa vykonáva na vylúčenie príčin zápchy s poruchou vývodu, a zavedenie malého balónika do konečníka (test vypudzovania balónika a anorektálna manometria).
Liečba zápchy
Ako si uľaviť od zápchy?
Väčšinu prípadov miernej až stredne závažnej zápchy môžete zvládnuť doma. Vlastná starostlivosť sa začína inventúrou toho, čo jete a pijete, a následnými zmenami.
Niektoré odporúčania na okamžité zmiernenie zápchy v domácich podmienkach zahŕňajú:
- Vypite denne dva až štyri poháre vody navyše. Vyhnite sa nápojom obsahujúcim kofeín a alkoholu, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu. Vyhýbajte sa tiež džúsom a nápojom s vysokým obsahom sladidiel.
- Vyhýbajte sa spracovanému mäsu, vyprážaným jedlám a rafinovaným sacharidom, ako sú biely chlieb, cestoviny a zemiaky. Je v poriadku jesť chudé mäso, napríklad hydinu, a nízkotučné mliečne výrobky.
- Do každodenného jedálnička zaraďte ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a iné potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Jedzte menej potravín s vysokým obsahom tuku, ako je mäso, vajcia a syry.
- Jedzte sušené slivky, obilné otruby a iné ovocie s vysokým obsahom vlákniny, ako sú pomaranče, ananásy, bobuľovité ovocie, mango, avokádo a papája.
- Veďte si potravinový denník a vyčleňte potraviny, ktoré vám spôsobujú zápchu.
- Hýbte sa - cvičte.
- Skontrolujte, ako sedíte na toalete. Zdvihnutie nôh, opretie sa alebo drepovanie môže uľahčiť vykašliavanie.
- Pridajte do stravy voľne predajnú doplnkovú vlákninu (napríklad Metamucil®, MiraLAX®, Citrucel® alebo Benefiber®). Najlepšie je začať s nimi pomaly.
- Ak je to potrebné, užívajte veľmi mierne voľnopredajné zmäkčovadlo stolice alebo preháňadlo (napríklad dokuzát). Ďalšími možnosťami sú klystír z minerálneho oleja a stimulačné preháňadlá. Existuje mnoho možností výberu preháňadiel. O pomoc pri výbere požiadajte svojho lekárnika alebo poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Nepoužívajte laxatíva dlhšie ako dva týždne bez toho, aby ste zavolali svojmu poskytovateľovi. Nadmerné používanie preháňadiel môže zhoršiť vaše príznaky.
- Počas pokusu o pohyb čriev nečítajte, nepoužívajte telefón ani iné zariadenia.
- Vyhnite sa zadržiavaniu nutkania na toaletu. Nakoniec to zablokuje signál z vášho hrubého čreva do mozgu, aby ste sa uvoľnili a nechali kadiť von.
Prevencia zápchy
Ako môžem predísť zápche?
Používajte rovnaké domáce metódy, ktoré ste používali na liečbu zápchy, aby ste zabránili tomu, že sa z nej stane chronický problém:
- Jedzte vyváženú stravu s dostatkom vlákniny. Dobrými zdrojmi vlákniny sú ovocie, zelenina, strukoviny a celozrnný chlieb a obilniny. Vláknina a voda pomáhajú hrubému črevu odvádzať stolicu. Väčšina vlákniny v ovocí sa nachádza v šupke, napríklad v jablkách. Najviac vlákniny má ovocie so semienkami, ktoré môžete jesť, napríklad jahody. Otruby sú tiež skvelým zdrojom vlákniny. Jedzte obilné otruby alebo ich pridávajte do iných potravín, ako je polievka a jogurt. Ľudia so zápchou by mali každý deň zjesť 18 až 30 gramov vlákniny.
- Ak máte divertikulitídu, možno vám odporučia, aby ste sa vyhýbali ovociu so semienkami.
- Denne vypite osem 8-uncových pohárov vody. (Poznámka: Mlieko môže u niektorých ľudí spôsobiť zápchu.) Tekutiny, ktoré obsahujú kofeín, ako napríklad káva a nealkoholické nápoje, vás môžu dehydrovať. Možno budete musieť prestať piť tieto produkty, kým sa vaše črevné návyky nevrátia do normálu.
- Pravidelne cvičte. Nemusí to byť veľa, aj prechádzky veľmi pomáhajú.
- Používajte doplnok stravy, napríklad horčík pri zápche. (Nie každý by mal užívať horčík. Pred užívaním sa poraďte so svojím lekárom).
- Pohybujte črevami, keď pocítite nutkanie. Nečakajte.
Záver
Nezabúdajte, že o svojom vyprázdňovaní a akýchkoľvek otázkach alebo obavách sa otvorene a úprimne rozprávajte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Vykašliavanie je niečo, čo by sme mali robiť všetci. Zápcha môže byť dočasná situácia, dlhodobý problém alebo príznak vážnejšieho ochorenia. Buďte v bezpečí. Navštívte svojho poskytovateľa, najmä ak ste si všimli zmenu vo vašom črevnom vzorci alebo ak váš život riadia črevá.