Psoriáza
Obsah:
- Čo je psoriáza?
- Aké sú typy psoriázy?
- Ktorú časť môjho tela psoriáza postihne?
- Čo je psoriatická artritída?
- Je psoriáza rovnaká ako ekzém?
- Príznaky a príčiny psoriázy
- Ako sa diagnostikuje psoriáza?
- Ako sa lieči psoriáza?
- Ako môžem psoriáze predchádzať?
- Ako sa mám o seba starať?
- Záver
Psoriáza je autoimunitné ochorenie kože, ktoré spôsobuje svrbenie a nepohodlie. Najčastejším typom je plaková psoriáza. Spôsobuje hrubé, šupinaté oblasti kože. Hoci neexistuje liek, liečba psoriázy môže pomôcť zvládnuť príznaky. Váš poskytovateľ vám môže predpísať špeciálne krémy alebo masti na psoriázu.
Psoriáza spôsobuje škvrny červenej, šupinatej kože. Vzniká preto, že vaše telo má nadmerne aktívny imunitný systém.
Čo je psoriáza?
Psoriáza je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje zápal kože. Medzi príznaky psoriázy patria hrubé oblasti sfarbenej kože pokryté šupinami. Tieto hrubé, šupinaté oblasti sa nazývajú plaky.
Psoriáza je chronické ochorenie kože, čo znamená, že môže nečakane prepuknúť a neexistuje na ňu liek.
Aké sú typy psoriázy?
Existuje niekoľko typov psoriázy, vrátane:
- Plaková psoriáza: Plaková psoriáza je najčastejším typom psoriázy. Približne 80 % až 90 % ľudí so psoriázou má plakovú psoriázu.
- Inverzná psoriáza: Tento typ sa objavuje v kožných záhyboch. Spôsobuje tenké plaky bez šupín.
- Gutánna psoriáza: Guttatová psoriáza sa môže objaviť po bolestiach hrdla spôsobených streptokokovou infekciou. Vyzerá ako malé, červené, kvapkovité šupinaté škvrny a často postihuje deti a mladých dospelých.
- Pustulárna psoriáza: Pustulárna psoriáza má malé, hnisom naplnené hrbolčeky na vrchole plakov.
- Erytrodermická psoriáza: Je to závažný typ psoriázy, ktorý postihuje veľkú plochu (viac ako 90 %) kože. Spôsobuje rozsiahle zafarbenie kože a vylučovanie kože.
- Seboporóza: Tento typ sa zvyčajne objavuje na tvári a pokožke hlavy ako hrbolčeky a plaky s mastnými, žltými šupinami. Ide o kríženca psoriázy a seboroickej dermatitídy.
- Psoriáza nechtov: Psoriáza nechtov spôsobuje zmenu farby kože, jamky a zmeny na nechtoch na rukách a nohách.
Ktorú časť môjho tela psoriáza postihne?
Vyrážka psoriázy sa môže objaviť kdekoľvek na vašej pokožke. Psoriáza sa bežne vyskytuje na vašich:
- Lakťoch a kolenách.
- Tvári a vnútornej strane úst.
- Na pokožke hlavy
- Nechty na rukách a nohách.
- Genitáliách.
- Dolná časť chrbta.
- Dlane a chodidlá.
U väčšiny ľudí psoriáza pokrýva malú oblasť kože. V závažných prípadoch sa plaky spájajú a pokrývajú veľkú plochu vášho tela.
Čo je psoriatická artritída?
Psoriatická artritída je typ artritídy, ktorý spôsobuje bolesť a opuch kĺbov. Podobne ako psoriáza, psoriatická artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje, že váš imunitný systém funguje abnormálne a spôsobuje príznaky. Približne u 1 z 3 ľudí s diagnózou psoriázy sa v dôsledku zápalu vyvinie aj artritída. Včasná liečba psoriatickej artritídy môže znížiť poškodenie vašich kĺbov.
Je psoriáza rovnaká ako ekzém?
Psoriáza a ekzém sú dve rôzne kožné ochorenia. Obe ochorenia spôsobujú podobné príznaky, ako je zmena farby kože, vyrážka a svrbenie. Plaky psoriázy spôsobujú oblasti hrubej kože pokryté šupinami. Ekzém spôsobuje vyrážku suchej a hrboľatej kože. Ekzém tiež zvyčajne spôsobuje intenzívnejšie svrbenie ako psoriáza.
Príznaky a príčiny psoriázy
Ako vyzerá psoriáza?
Medzi príznaky psoriázy na koži patria plaky. Plaky vyzerajú nasledovne:
- Vyrážka alebo vyvýšená oblasť hrubej kože.
- Koža na plaku je zafarbená.
- Plak je šupinatý alebo šupinatý a ľahko sa odlupuje.
Skorým príznakom psoriázy sú malé hrbolčeky. Hrbolčeky sa zväčšujú a na ich vrchole sa tvoria šupiny. Povrch plaku sa môže odlupovať, ale šupiny pod nimi sa zlepia. Ak si vyrážku poškriabete, šupinky sa môžu od pokožky odtrhnúť. To môže spôsobiť krvácanie. Keď vyrážka ďalej rastie, môžu sa vytvoriť lézie (väčšie oblasti poškodenia kože). Príznaky psoriázy sa môžu pohybovať od miernych až po závažné.
Aké sú príznaky psoriázy?
Okrem kožných plakov alebo vyrážky sa u vás môžu vyskytnúť aj tieto príznaky:
- Svrbenie kože.
- Popraskaná, suchá koža.
- Bolesť kože.
- Nechty, ktoré sú jamkovité, popraskané alebo drobivé.
- Bolesť kĺbov.
Ak si poškriabete nánosy, môžete si poraniť kožu, čo môže viesť k infekcii. Infekcie sú nebezpečné. Ak pociťujete silnú bolesť, opuch a horúčku, máte príznaky infekcie. Ak máte tieto príznaky, kontaktujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Čo spôsobuje psoriázu?
Príčinou psoriázy je nadmerne aktívny imunitný systém, ktorý vytvára zápal vo vašej koži.
Ak máte psoriázu, váš imunitný systém má zničiť cudzích votrelcov, ako sú baktérie, aby vás udržal zdravého a zabránil vám ochorieť. Namiesto toho si váš imunitný systém môže pomýliť zdravé bunky s cudzími votrelcami. V dôsledku toho váš imunitný systém vytvára zápal alebo opuch, ktorý vidíte na povrchu kože ako kožné plaky.
Zvyčajne trvá až 30 dní, kým vyrastú nové kožné bunky a nahradia staré kožné bunky. Váš nadmerne aktívny imunitný systém spôsobuje, že časový harmonogram vývoja nových kožných buniek sa mení na tri až štyri dni. Rýchlosť, akou nové bunky nahrádzajú staré bunky, vytvára šupiny a časté vylučovanie kože na vrchole kožných plakov.
Psoriáza sa vyskytuje v rodinách. Psoriáza môže mať genetickú zložku, pretože biologickí rodičia môžu toto ochorenie preniesť na svoje deti.
Čo spôsobuje prepuknutie psoriázy?
Prepuknutie psoriázy alebo vzplanutie spôsobujú príznaky psoriázy v dôsledku kontaktu so spúšťačom, ktorým môže byť dráždivý faktor alebo alergén. Prepuknutie psoriázy sa u jednotlivých ľudí líši. Medzi bežné spúšťače vzplanutia psoriázy patria:
- Emocionálny stres.
- Infekcia (streptokoková infekcia).
- Poranenie kože, ako sú rezné rany, odreniny alebo chirurgický zákrok.
- Niektoré lieky, napríklad lítium a betablokátory.
- Zmeny telesnej teploty spôsobené počasím.
Je psoriáza nákazlivá?
Nie, psoriáza nie je nákazlivá. Psoriázu nemôžete dostať tak, že prídete do kontaktu s kožnou vyrážkou psoriázy inej osoby.
Ako sa diagnostikuje psoriáza?
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti alebo dermatológ diagnostikuje psoriázu po fyzickom vyšetrení, pri ktorom sa pozrie na vašu kožu a preskúma vaše príznaky. Položí vám otázky, ktoré môžu zahŕňať:
- Máte v biologickej rodine výskyt kožných ochorení?
- Kedy ste si prvýkrát všimli príznaky?
- Vyskúšali ste nejaké domáce prostriedky na liečbu vašej pokožky?
- Je to prvýkrát, čo ste mali na koži výsev?
- Aké typy mydiel alebo šampónov používate?
Výskyt kožného plaku vedie k diagnóze psoriázy, ale príznaky môžu súvisieť s inými podobnými kožnými ochoreniami, preto vám lekár môže ponúknuť biopsiu kože,aby potvrdil vašu diagnózu. Počas tohto testu vám poskytovateľ odoberie malú vzorku kožného tkaniva z kožného plaku a vyšetrí ju pod mikroskopom.
Ako sa lieči psoriáza?
Príznaky psoriázy môže zmierniť niekoľko možností liečby. Medzi bežné spôsoby liečby psoriázy patria:
- Steroidné krémy.
- Hydratačné prípravky na suchú pokožku.
- Lieky na spomalenie tvorby kožných buniek (antralín).
- Liečivé pleťové vody alebo šampóny.
- Masť s vitamínom D3.
- Krémy s vitamínom A alebo retinoidmi.
Krémy alebo masti môžu stačiť na zlepšenie vyrážky na malých plochách vašej pokožky. Ak vyrážka postihuje väčšie plochy alebo ak máte aj bolesti kĺbov, budete potrebovať inú liečbu. Bolesť kĺbov môže byť znakom toho, že máte artritídu.
Váš poskytovateľ rozhodne o pláne liečby na základe:
- Závažnosti vyrážky.
- Mieste, kde sa vyrážka na vašom tele nachádza.
- Vášho veku.
- Vášho celkového zdravotného stavu.
Čo ak bežná liečba psoriázy nezaberá?
Ak sa vaše príznaky psoriázy po liečbe nezlepšia alebo ak máte postihnuté veľké plochy (10 % alebo viac pokožky), váš lekár vám môže odporučiť nasledujúce spôsoby liečby:
- Svetelnú terapiu: LED svetlá so špecifickou vlnovou dĺžkou môžu znížiť zápal kože a pomôcť spomaliť produkciu kožných buniek.
- PUVA: Táto liečba kombinuje liek nazývaný psoralen s vystavením špeciálnej forme ultrafialového svetla.
- Retinoidy: Tieto lieky súvisiace s vitamínom A môžu pomôcť pri príznakoch psoriázy, ale môžu spôsobiť vedľajšie účinky vrátane vrodených chýb.
- Imunitná liečba: Novšie lieky na imunitnú liečbu (biologiká a inhibítory malých molekúl) fungujú tak, že blokujú imunitný systém vášho tela, aby nemohol spôsobiť autoimunitnú reakciu.
- Metotrexát: Poskytovatelia odporúčajú tento liek pri ťažkých prípadoch psoriázy. Môže spôsobiť ochorenie pečene. Ak ho budete užívať, váš poskytovateľ bude sledovať váš pokrok pomocou krvných testov. Možno budete potrebovať pravidelné biopsie pečene na kontrolu stavu pečene.
- Cyklosporín: Tento liek môže pomôcť pri ťažkých formách psoriázy, ale môže spôsobiť vysoký krvný tlak a poškodenie obličiek.
Pred začatím liečby sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o vedľajších účinkoch a uveďte všetky lieky alebo výživové doplnky, ktoré v súčasnosti užívate, aby ste sa vyhli liekovým interakciám.
Existujú nejaké komplikácie psoriázy?
U niektorých ľudí s diagnózou psoriázy spôsobuje toto kožné ochorenie viac ako len svrbenie, šupinatenie kože a zmenu farby kože. Môže viesť k opuchom kĺbov a artritíde. Ak máte psoriázu, môže byť u vás vyššie riziko:
- Cukrovka.
- Obezita.
- Vysoký cholesterol.
- Mŕtvica.
- Infarktu.
Ak máte psoriázu, váš lekár vám bude pravidelne kontrolovať krvný tlak a sledovať priebeh liečby, aby sa predišlo komplikáciám. Môžete podniknúť kroky, aby ste predišli možným komplikáciám:
- Stravovaním sa vyváženou stravou.
- Pravidelným cvičením.
- Dostatočným spánkom.
- Nefajčením.
Ako skoro po liečbe sa budem cítiť lepšie?
Vzplanutie príznakov psoriázy môže trvať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže urýchliť zotavenie vašej kože pomocou určitých liekov. Po vymiznutí príznakov je vaša psoriáza v remisii. To znamená, že v budúcnosti môžete mať ďalšie prepuknutie príznakov. Časový rámec vašej remisie môže trvať niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. Ak si všimnete, že vaše príznaky vzplanú pri kontakte s určitými spúšťačmi, vyhýbanie sa týmto spúšťačom vedie k dlhému času remisie.
Ako môžem psoriáze predchádzať?
Neexistuje spôsob, ako psoriáze úplne zabrániť. Riziko môžete znížiť dodržiavaním liečby, ktorú vám odporučil lekár, zdravým životným štýlom, správnou starostlivosťou o pokožku a vyhýbaním sa spúšťačom, ktoré môžu spôsobiť prepuknutie príznakov.
Ako sa mám o seba starať?
Aby ste sa so psoriázou cítili čo najlepšie:
- Užívajte lieky podľa pokynov.
- Pravidelne používajte hydratačný krém, najmä po kúpaní.
- Vyhýbajte sa drsným mydlám.
- Na šupiny na pokožke hlavy používajte liečivý šampón.
Ďalšie kroky, ktoré by ste mali urobiť, aby ste zostali čo najzdravší:
- Poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o znížení rizika súvisiacich ochorení, ako sú srdcové choroby, depresia a cukrovka.
- Znížte svoj stres meditáciou, cvičením alebo návštevou odborníka na duševné zdravie.
Záver
Psoriáza, svrbivé kožné ochorenie, môže počas vášho života prichádzať a odchádzať. Súvisí s nadmernou aktivitou imunitného systému a nie je nákazlivá. Ak máte kožné zmeny, ktoré nemiznú, poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Na psoriázu neexistuje liek, ale liečba psoriázy môže zlepšiť jej príznaky. Váš poskytovateľ vám môže predpísať špeciálny krém alebo hydratačný krém alebo lieky. Ak krémy alebo lieky nezaberajú, sú k dispozícii aj iné terapie. K zlepšeniu príznakov pomôže aj udržiavanie vášho celkového zdravotného stavu.