Psoriatická artritída
Obsah:
- Čo je psoriatická artritída?
- Akých je päť foriem psoriatickej artritídy?
- Aké sú príznaky psoriatickej artritídy?
- Čo spôsobuje psoriatickú artritídu?
- Aké sú rizikové faktory psoriatickej artritídy?
- Aké sú komplikácie psoriatickej artritídy?
- Ako sa diagnostikuje psoriatická artritída?
- Ako sa lieči psoriatická artritída?
- Ako môžem predísť psoriatickej artritíde?
- Ďalšie časté otázky
- Záver
Psoriatická artritída je forma artritídy, ktorá je spojená so psoriázou - chronickým kožným ochorením. Najčastejšími príznakmi sú bolesť a stuhnutosť kĺbov, kožné vyrážky a zmeny na nechtoch rúk a nôh. Na psoriatickú artritídu neexistuje liek, ale poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám pomôže nájsť liečbu na zvládnutie vašich príznakov.
Čo je psoriatická artritída?
Psoriatická artritída je typ artritídy. Zvyčajne postihuje ľudí, ktorí majú psoriázu alebo biologickú rodinnú anamnézu psoriázy.
Artritída je bežné ochorenie, ktoré postihuje vaše kĺby. Spôsobuje bolesť a zápal vo vašich kĺboch a ich okolí. Psoriáza spôsobuje zápal vo vašej koži. Psoriázové vyrážky sú škvrny odfarbenej kože pokryté šupinami. Tieto hrubé, šupinaté oblasti sa nazývajú plaky. Môže tiež spôsobiť, že vaše nechty na rukách a nohách zhrubnú a vyzerajú šupinaté alebo jamkovité (pokryté drobnými priehlbinami).
Artritída aj psoriáza sú autoimunitné ochorenia. Autoimunitné ochorenie je výsledkom toho, že váš imunitný systém náhodne útočí na vaše telo namiesto toho, aby ho chránil. Psoriatická artritída vzniká, keď sa u vás objavia príznaky psoriázy na koži a zápal kĺbov.
Príznaky psoriatickej artritídy na koži a v kĺboch zvyčajne prichádzajú a odchádzajú v obdobiach nazývaných vzplanutia. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám navrhne liečbu na zmiernenie príznakov počas vzplanutia.
Ak spozorujete nové príznaky na koži alebo bolesť, opuch alebo stuhnutosť kĺbov, navštívte poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Ako často sa vyskytuje?
Psoriatickou artritídou trpí menej ako 1 % všetkých ľudí. Je však oveľa častejšia u ľudí, ktorí majú psoriázu. Približne u 30 % ľudí so psoriázou sa niekedy v živote vyvinie psoriatická artritída.
Akých je päť foriem psoriatickej artritídy?
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže psoriatickú artritídu klasifikovať na základe toho, ktoré kĺby postihuje alebo na ktorej strane tela pociťujete príznaky. Medzi päť foriem psoriatickej artritídy patrí:
- Distálna interfalangeálna prevažujúca psoriatická artritída: Táto choroba postihuje kĺby v blízkosti koncov prstov na rukách a nohách (falangy). Je to najbežnejší typ psoriatickej artritídy, ktorý postihuje vaše nechty na rukách a nohách. Vaše nechty môžu vyzerať odfarbené, šupinaté alebo s jamkami.
- Symetrická polyartritída: Polyartritída postihuje päť alebo viac kĺbov súčasne. Symetrická polyartritída postihuje rovnaké kĺby na oboch stranách vášho tela. Napríklad obe kolená a oba lakte. Je to jeden z najčastejších typov psoriatickej artritídy.
- Asymetrická oligoartikulárna psoriatická artritída: Postihuje dva až štyri kĺby na oboch stranách vášho tela - napríklad jedno koleno a jeden lakeť. Je to druhá najčastejšia forma psoriatickej artritídy (spolu so symetrickou polyartritídou).
- Spondylitída: Vaša chrbtica sa skladá z 33 kostí nazývaných stavce (množné číslo slova stavec). Spondylitída spôsobuje zápal a iné príznaky v kĺboch medzi vašimi stavcami. Môže tiež spôsobiť bolesť v bedrách a ramenách.
- Artritída mutilans: Spôsobuje závažné príznaky vo vašich rukách a nohách. Zápal je zvyčajne natoľko závažný, že spôsobuje úbytok kostí (osteolýzu). Je to najvzácnejšia forma psoriatickej artritídy. Menej ako 5 % všetkých ľudí so psoriatickou artritídou má arthritis mutilans.
Aké sú príznaky psoriatickej artritídy?
Psoriatická artritída môže postihnúť ktorýkoľvek kĺb v tele. Vaše príznaky môžu byť mierne - len malá bolesť a stuhnutosť s niekoľkými príznakmi psoriázy na koži. Závažnejšie vzplanutia psoriatickej artritídy môžu sťažiť alebo znemožniť pohyb a používanie vašich kĺbov a spôsobia väčšie škvrny psoriázy na vašej koži.
Medzi najčastejšie príznaky psoriatickej artritídy patria:
- Bolesť kĺbov.
- Stuhnutosť.
- Zafarbenie alebo začervenanie v blízkosti vašich postihnutých kĺbov.
- Bolesť alebo citlivosť v miestach, kde sa šľachy a väzy pripájajú ku kostiam (napríklad v blízkosti Achillovej šľachy).
- Opuch prstov na rukách a nohách (daktylitída alebo „klobásové prsty“).
- Psoriázová vyrážka - strieborné alebo sivé šupinaté škvrny na vašej koži (najmä na pokožke hlavy, lakťoch, kolenách a spodnej časti chrbta).
- Príznaky psoriázy nechtov, ako je zmena farby alebo jamky na vašich nechtoch na rukách alebo nohách.
- Únava.
Čo spôsobuje psoriatickú artritídu?
Odborníci si nie sú istí, čo spôsobuje psoriatickú artritídu. Niektoré štúdie zistili, že ľudia so psoriatickou artritídou majú podobné genetické mutácie. Odborníci nevedia s istotou povedať, či tieto zmeny v génoch spôsobujú psoriatickú artritídu, alebo sa zmenia až po jej vzniku.
Približne 40 % ľudí so psoriatickou artritídou má člena rodiny, ktorý ju má tiež. To znamená, že môže ísť o dedičné ochorenie - prenáša sa z biologických rodičov na ich deti.
Informujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ak má niekto vo vašej rodine psoriázu alebo psoriatickú artritídu.
Aké sú rizikové faktory psoriatickej artritídy?
Psoriatická artritída môže postihnúť kohokoľvek. Zvyčajne sa vyvinie u ľudí medzi 30. a 50. rokom života.
U ľudí so psoriatickou artritídou sa psoriáza zvyčajne vyvinie v tínedžerskom veku alebo začiatkom 20. rokov a príznaky v kĺboch sa u nich objavia až v neskoršom veku.
Aké sú komplikácie psoriatickej artritídy?
U ľudí s psoriatickou artritídou je vyššia pravdepodobnosť vzniku ďalších zdravotných ťažkostí vrátane:
- Vysoký krvný tlak (hypertenzia).
- Vysoký cholesterol (hyperlipémia).
- Obezita.
- Cukrovka.
- Depresia.
- Anémia.
- Svalová slabosť.
Príznaky psoriatickej artritídy môžu spôsobovať bolesť alebo sťažovať používanie kĺbov. To môže sťažovať dostatok pohybu. Poraďte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o cvičeniach s nízkou záťažou, ktoré menej zaťažujú vaše kĺby. Joga, chôdza alebo vodná terapia sú dobré spôsoby, ako cvičiť bez zaťažovania kĺbov.
Ako sa diagnostikuje psoriatická artritída?
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti diagnostikuje psoriatickú artritídu pomocou fyzikálneho vyšetrenia a niektorých testov. Poskytovateľ sa vás opýta na vaše príznaky a prezrie vašu kožu a kĺby.
Možno budete musieť navštíviť reumatológa, poskytovateľa, ktorý sa špecializuje na liečbu ochorení pohybového aparátu, autoimunitných porúch a zápalových ochorení. Dermatológ - poskytovateľ, ktorý sa špecializuje na starostlivosť o vašu kožu - môže diagnostikovať a navrhnúť liečbu psoriázy.
Neexistuje žiadny test, ktorý by diagnostikoval psoriatickú artritídu, ale váš poskytovateľ môže použiť testy na vylúčenie iných príčin vašich príznakov. Môže použiť krvné testy na kontrolu infekcií. Zobrazovacími testami môže urobiť snímky vašich kĺbov, aby ukázal poškodenie alebo zápal. Možno budete potrebovať jedno alebo niekoľko zobrazovacích vyšetrení vrátane:
- Röntgenové snímky.
- MAGNETICKÚ REZONANCIU.
- CT vyšetrenie.
- Ultrazvuk.
Ako sa lieči psoriatická artritída?
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám navrhne liečbu na zvládnutie vašich príznakov. To, akú liečbu budete potrebovať, závisí od:
- Ktoré kĺby artritída postihuje.
- Ako závažné sú vaše príznaky.
- Ako veľmi príznaky ovplyvňujú vašu schopnosť zúčastňovať sa na bežných denných činnostiach.
Medzi najčastejšie spôsoby liečby psoriatickej artritídy patria:
- Voľnopredajné protizápalové lieky, ako sú NSAID alebo paracetamol.
- Terapia chladom alebo teplom.
- Kortikosteroidy.
- Chorobu modifikujúce antireumatické lieky (DMARDs).
- Fyzikálna terapia alebo pracovná terapia.
Operácia psoriatickej artritídy
Ak máte psoriatickú artritídu, je veľmi zriedkavé, aby ste potrebovali chirurgický zákrok. Ak sú vaše kĺby poškodené alebo došlo k úbytku kostnej hmoty, možno budete potrebovať artroplastiku (náhradu kĺbu). Váš poskytovateľ alebo chirurg vám povie, aký typ operácie budete potrebovať a čo môžete očakávať.
Ako môžem predísť psoriatickej artritíde?
Keďže odborníci nevedia, čo psoriatickú artritídu spôsobuje, nemôžete jej zabrániť. Pravdepodobnosť vzniku všetkých typov artritídy môžete znížiť tým, že:
- Vyhýbanie sa tabakovým výrobkom.
- Dodržiavaním zdravého stravovacieho a pohybového plánu.
- Vykonávaním cvičenia s nízkou záťažou, ktoré nie je spojené s prenášaním hmotnosti.
- Vždy nosiť vhodné ochranné pomôcky pri akejkoľvek činnosti, ktorá by mohla poškodiť vaše kĺby.
Ďalšie časté otázky
Je psoriatická artritída horšia ako reumatoidná artritída?
Psoriatická artritída a reumatoidná artritída sú rôzne typy artritídy. Obe sú to autoimunitné ochorenia.
Psoriatická artritída je artritída spojená so psoriázou, ochorením, ktoré postihuje vašu pokožku, nechty na rukách a nohách. Reumatoidná artritída je typ artritídy, ku ktorej dochádza, keď váš imunitný systém napadne tkanivo vystielajúce kĺby na oboch stranách vášho tela.
Ani jedno ochorenie nie je lepšie alebo horšie ako druhé. Obe sú to chronické (dlhodobé) ochorenia, ktoré budete musieť dlho zvládať. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám pomôže nájsť liečbu, ktorá zvládne vaše príznaky a zníži mieru každodenného ovplyvňovania vášho života artritídou.
Ako závažná je psoriatická artritída?
Príznaky psoriatickej artritídy sa môžu pohybovať od miernych až po závažné. Závažné príznaky nemusíte nikdy pociťovať. Existuje však možnosť, že vaše príznaky sa budú medzi vzplanutiami meniť, často zdanlivo bez príčiny alebo dôvodu. Psoriatická artritída je chronické (dlhodobé) ochorenie. V tomto zmysle je vážna - príznaky budete musieť zvládať dlhý čas, možno až do konca života. Medzi vzplanutiami by ste však mali byť schopní zúčastňovať sa všetkých svojich bežných aktivít.
Záver
Zvládanie psoriatickej artritídy môže byť mimoriadne frustrujúce. Môžete mať pocit, že sa boríte s dvoma ochoreniami súčasne - s kožnými a nechtovými príznakmi psoriázy a s kĺbovými problémami spôsobenými artritídou. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám pomôže nájsť liečbu, ktorá zvládne vaše príznaky počas vzplanutí. Navrhne vám aj spôsoby, ako si môžete udržať zdravé a silné telo, aby ste podporili svoje kĺby a kožu.
Ak máte pocit, že sa vaše príznaky menia, zhoršujú alebo vzplanuli častejšie, poraďte sa so svojím poskytovateľom. Počúvajte svoje telo a neváhajte požiadať o úpravu liečby.