Pečeňové škvrny
Obsah:
- Čo sú pečeňové škvrny?
- Príznaky a príčiny pečeňových škvŕn
- Ako sa diagnostikujú pečeňové škvrny?
- Liečba pečeňových škvŕn
- Ako môžem zabrániť vzniku pečeňových škvŕn na pokožke?
- Vracajú sa starecké škvrny zvyčajne po liečbe?
- Záver
Pečeňové škvrny sú stmavnuté miesta na koži. Často vznikajú na miestach, ktoré boli vystavené ultrafialovému (UV) žiareniu. Na rozdiel od názvu nemajú pečeňové škvrny nič spoločné s funkciou vašej pečene. Hoci pečeňové škvrny zvyčajne nepotrebujú liečbu, môžete ich chcieť ošetriť z kozmetických dôvodov. Možnosti liečby vám môže poskytnúť dermatológ.
Čo sú pečeňové škvrny?
Pečeňové škvrny sú škvrny tmavšej pokožky. Často sa objavujú na miestach kože, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu, ako je tvár, ruky alebo paže.
Hoci sa nazývajú pečeňové škvrny, tieto kožné škvrny nemajú nič spoločné s vašou pečeňou okrem toho, že majú podobnú farbu, ktorá môže byť hnedá až tmavohnedá. Medzi ďalšie názvy pečeňových škvŕn patria starecké škvrny, slnečné škvrny a solárne lentigíny .
Kto môže mať na koži pečeňové škvrny?
Pečeňové škvrny sa častejšie vyskytujú u dospelých nad 50 rokov. Môže ich však dostať ktokoľvek. Pravdepodobnosť vzniku pečeňových škvŕn je vyššia, ak:
- máte svetlú (svetlú) pokožku.
- Máte v minulosti ťažké spáleniny od slnka.
- Trávite veľa času na slnku.
- Používate solárium.
Príznaky a príčiny pečeňových škvrn
Čo spôsobuje pečeňové škvrny na koži?
Pečeňové škvrny sa objavujú v oblastiach, kde sa melanín nahromadil alebo zhlukol. Melanín je látka, ktorá dodáva vašej pokožke pigment.
Keď na vašu pokožku dopadá ultrafialové (UV) žiarenie, urýchľuje tvorbu melanínu. Tento proces môže časom viesť k vzniku slnečných škvŕn. Pečeňové škvrny sa vám môžu objaviť aj po lekárskych zákrokoch, napríklad po rádioterapii.
Ako vyzerajú pečeňové škvrny?
Pečeňové škvrny môžu:
- Objaviť sa na tvári, rukách, krku alebo ramenách.
- Byť tmavohnedé alebo opálené.
- Zoskupiť sa na jednom mieste, podobne ako pehy.
- Vyzerať ako ploché, kruhové alebo oválne škvrny.
- Môžu byť široké od veľkosti pehy až po približne 13 milimetrov.
Pečeňové škvrny nespôsobujú žiadne nepríjemné fyzické príznaky, ako je bolesť alebo svrbenie. Primárne príznaky súvisia so vzhľadom.
Ako sa diagnostikujú pečeňové škvrny?
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zvyčajne dokáže identifikovať pečeňové škvrny pohľadom na ne. Ak existuje obava, že tmavá kožná škvrna môže byť rakovinová, váš poskytovateľ môže vykonať biopsiu kože.
Počas biopsie vám poskytovateľ zdravotnej starostlivosti odoberie malú vzorku kože. Potom váš poskytovateľ pošle vzorku kože do laboratória na vyhodnotenie. Preskúmaním vašej kože pod mikroskopom môžu poskytovatelia zdravotnej starostlivosti identifikovať alebo vylúčiť rakovinu kože a ochorenia, ako sú napríklad infekcie.
Liečba pečeňových škvŕn
Ako sa liečia solárne lentigmy?
Solárne lentigmy zvyčajne nepotrebujete liečiť. Môžete však chcieť zosvetliť ich vzhľad z kozmetických dôvodov.
Liečba pečeňových škvŕn môže zahŕňať:
- Lokálne prípravky: Na zosvetlenie pokožky môžete použiť voľne predajné krémy, pleťové vody alebo gély alebo krémy na predpis.
- Chemický peeling: Pri tomto ošetrení sa používa chemický roztok na bezpečné odstránenie vonkajšej vrstvy kože. Váš dermatológ vám môže odporučiť chemický peeling spolu s mikrodermabráziou alebo kryoterapiou na dosiahnutie maximálnych výsledkov.
- Kryoterapia: Váš dermatológ zmrazí starecké škvrny, aby poškodil bunky produkujúce melanín. Kryoterapia pôsobí rýchlo, ale môže byť nepríjemná.
- Dermabrázia: Dermatológ použije exfoliačný prostriedok, napríklad prístroj alebo peeling, aby vyhladil starecké škvrny. Dermabrázia trvá dlhšie, kým sa dostavia výsledky, ale funguje. V jednej štúdii sa zistilo, že u 2 z 5 pacientov, ktorí absolvovali ošetrenie dvakrát týždenne počas 16 týždňov, slnečné škvrny zmizli.
- Laserový resurfacing: Lasery môžu zničiť bunky produkujúce melanín alebo bezpečne odstrániť vrchnú vrstvu kože. Mnohým ľuďom stačí jedno alebo dve laserové terapie, aby sa zbavili tmavých škvŕn.
Akým ošetreniam na zosvetlenie pokožky by som sa mal vyhnúť?
Niektoré prípravky na zosvetlenie pokožky môžu mať vážne vedľajšie účinky. Ak krém na zosvetlenie pokožky obsahuje ortuť, môže poškodiť vaše obličky alebo nervy.
Pred použitím nového výrobku na starostlivosť o pleť sa vždy opýtajte svojho dermatológa na odporúčania. Pri kúpe výrobkov na starostlivosť o pleť hľadajte zložky, ktoré by mohli znamenať ortuť, vrátane:
- Kalomel.
- Cinabaris.
- Hydrargyri oxydum rubrum.
- Rtuť.
- Zložky, ktoré obsahujú slová „ortuť“ alebo „ortuťnatý“.
Sú starecké škvrny nebezpečné?
Pravé starecké škvrny nevedú k nebezpečným príznakom. Keďže starecké škvrny môžu vyzerať podobne ako niektoré typy rakoviny kože, je dôležité navštíviť dermatológa (lekára špecializujúceho sa na kožu), ktorý stanoví diagnózu. Ak máte starecké škvrny, ktoré tmavnú alebo sa menia, ihneď navštívte dermatológa.
Ako môžem zabrániť vzniku pečeňových škvŕn na pokožke?
Najúčinnejším spôsobom prevencie pečeňových škvŕn je chrániť sa pred UV žiarením a poškodením slnkom. Mali by ste:
- Každý deň používajte širokospektrálny opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 30 a každé dve hodiny ho aplikujte znova.
- Vyhýbajte sa slnku od 10.00 do 14.00 h, keď sú jeho lúče najintenzívnejšie.
- V žiadnom prípade nepoužívajte solárium.
- Noste ochranný odev, napríklad klobúk so širokou strieškou, dlhé rukávy alebo nohavice.
Vracajú sa starecké škvrny zvyčajne po liečbe?
U niektorých ľudí sa starecké škvrny po liečbe opäť objavia. Je pravdepodobnejšie, že sa vám objavia nové starecké škvrny, ak si nechránite pokožku pred UV žiarením.
Záver
Pečeňové škvrny sú ploché, tmavé škvrny na koži. Nie sú nebezpečné ani nepríjemné. Možno však budete chcieť liečbu z kozmetických dôvodov. Váš dermatológ vám môže odporučiť krémy, pleťové vody, gély alebo ordinačné postupy na zosvetlenie pokožky. Ošetrenia na zosvetlenie pokožky sú účinné, ale môže trvať niekoľko mesiacov, kým sa dostavia výsledky. Pravdepodobnosť, že sa starecké škvrny po liečbe vrátia, môžete znížiť tým, že budete pokožku chrániť pred UV žiarením.