Nádory ucha
Obsah:
- Čo je to nádor ucha?
- Aký je rozdiel medzi ušnou cystou a ušným nádorom?
- Aké sú typy nezhubných (nerakovinových) nádorov ucha?
- Aké sú typy zhubných (rakovinových) nádorov ucha?
- Čo spôsobuje nádor ucha?
- Aké sú príznaky nádoru ucha?
- Ako sa diagnostikujú nádory ucha?
- Ako sa liečia nezhubné nádory ucha?
- Ako sa liečia zhubné nádory ucha?
- Aké sú komplikácie nádorov ucha?
- Záver
Nádory ucha sa môžu vytvoriť na vonkajšom uchu (rakovina kože), na vnútornom uchu (akustický neurinóm) alebo na strednom uchu (glomus tympanicum). Väčšina ušných nádorov je nezhubná (nie rakovinová), ale môžu spôsobiť stratu sluchu. K liečbe patrí chirurgický zákrok, rádiochirurgia, rádioterapia a Mohsova operácia.
Čo je to nádor ucha?
Nádor ucha je útvar alebo hrudka abnormálnych buniek, ktoré sa tvoria v uchu. Väčšina nádorov ucha je nezhubná alebo nie je rakovinová. Niektoré nádory ucha sú však zhubné (rakovinové).
Nádory ucha sa môžu vytvoriť v ktorejkoľvek časti ucha vrátane vnútorného ucha, stredného ucha a vonkajšieho ucha. Môžu ovplyvniť váš sluch.
Aký je rozdiel medzi ušnou cystou a ušným nádorom?
Cysty aj nádory môžu spôsobiť hrču alebo hrčku v uchu.
- Cysty sú malé vačky, ktoré často obsahujú tekutinu. Môžu mať aj pevný materiál. Väčšina cýst nie je rakovinová.
- Nádory sú pevné masy tkaniva, ktoré môžu, ale nemusia byť rakovinové.
Aké sú typy nezhubných (nerakovinových) nádorov ucha?
Nerakovinové nádory ucha môžu zablokovať zvukovod, čo vedie k hromadeniu ušného mazu. Medzi typy nezhubných nádorov ucha patria:
- Akustické neurómy (nazývané aj vestibulárne schwannomy) sa tvoria na vestibulárnom nerve. Tento nerv vo vnútornom uchu je spojený s mozgom.
- Adenómy sú zriedkavé nenádorové nádory, ktoré sa vyvíjajú v strednom uchu.
- Cholesteatómy sú vačky s tekutinou, vzduchom alebo kožnými bunkami, ktoré sa tvoria za bubienkom v strednom uchu. Ak sa neliečia, môžu viesť k strate sluchu.
- Paraganglióm glomus tympanicum postihuje bubienkový nerv. Tento nerv sa v strednom uchu spája s bubienkom.
- Keloidy sú typom vláknitého zjazveného tkaniva. Môžu sa vytvoriť po prepichnutí ucha alebo úraze vonkajšieho ucha.
- Osteómy a exostózy sa tvoria na kostiach vo vonkajšom zvukovode (nezhubný kostný nádor).
- Mazové cysty obsahujú kožné bunky a olej. Môžu sa vytvoriť vo zvukovode, za uchom alebo na ušnom lalôčiku. Nazývajú sa aj epidermálne inkluzívne cysty.
Aké sú typy zhubných (rakovinových) nádorov ucha?
Rakovina sa môže vytvoriť vo vnútri alebo na vonkajšej strane ucha. Rakovina ucha je zriedkavá.
Väčšina rakoviny, ktorá postihuje ucho, je rakovina kože. Rakovina kože sa môže najprv objaviť na vonkajšom uchu. Medzi rakovinu kože, ktorá postihuje ucho, patrí:
- Bazocelulárny karcinóm.
- Melanóm.
- Spinocelulárny karcinóm.
Rakovina, ktorá priamo postihuje stredné alebo vnútorné ucho, je ešte zriedkavejšia. Patria medzi ne:
- Ceruminózny adenóm sa tvorí v bunkách, ktoré vytvárajú ušný maz. Táto rakovina sa nešíri, ale môže zničiť časti zvukovodu.
- Rabdomyosarkóm je zriedkavá rakovina v detskom veku, ktorá postihuje svalové tkanivo. Môže sa vyvinúť v oblasti hlavy alebo krku vrátane stredného ucha.
Čo spôsobuje nádor ucha?
Nádory vznikajú, keď vaše telo vytvára nové bunky rýchlejšie ako zvyčajne. Niekedy staré, poškodené bunky neodumierajú tak, ako by mali. Zhluky starých a nových buniek sa zoskupia a vytvoria nádor.
Rakovinové nádory vznikajú, keď bunky nekontrolovateľne rastú. Ak sa neliečia, tieto zhubné bunky sa môžu rozšíriť na iné miesta vo vašom tele (metastatická rakovina).
Aké sú rizikové faktory vzniku nádorov ucha?
Nádory ucha môžu dostať ľudia všetkých vekových kategórií vrátane detí. Medzi faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku nádoru ucha, patria:
- Chronické infekcie ucha.
- Piercing v uchu.
- Dedičné ochorenia, napríklad neurofibromatóza (NFS).
- Predchádzajúce ožarovanie.
- Opakované vystavenie studenej vode, napríklad pri potápaní (surferské ucho).
- Fajčenie vrátane pasívneho fajčenia.
Aké sú príznaky nádoru ucha?
Príznaky nádoru ucha sa líšia v závislosti od typu nádoru a časti ucha, ktorú postihuje. Na vonkajšej časti ucha môžete nahmatať hrbolček.
Medzi príznaky nádoru ucha patria:
- Závraty alebo problémy s rovnováhou.
- Krvácanie z ucha alebo výtok.
- Bolesť ucha.
- Bolesti hlavy.
- Strata sluchu.
- Nezahojená rana alebo vred.
- Zmena farby kože, nové znamienka alebo zmeny znamienok.
- Zväčšené lymfatické uzliny.
- Tinnitus (zvonenie v uchu).
- Slabé tvárové svaly.
Ako sa diagnostikujú nádory ucha?
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti si môže všimnúť cystu alebo nádor počas bežného vyšetrenia ucha. Váš poskytovateľ vás môže odoslať k audiológovi (špecialistovi na sluch) na vyšetrenie sluchu. Pravdepodobne navštívite aj ušného, nosného a krčného lekára (ORL alebo otolaryngológa), ktorý sa špecializuje na poruchy ucha.
Váš poskytovateľ môže vykonať biopsiu. Pri tomto zákroku sa odstráni nádor alebo bunky z nádoru. Patológ (lekár, ktorý skúma ochorenia) vyšetrí vzorky v laboratóriu, aby stanovil diagnózu.
Keďže nádory vnútorného ucha sú ťažko dostupné a ťažko sa z nich robí biopsia, váš poskytovateľ môže nariadiť CT vyšetrenie alebo MRI, aby sa o probléme s uchom dozvedel viac. V zriedkavých prípadoch môže byť na diagnostikovanie nádoru ucha potrebná operácia.
Ako sa liečia nezhubné nádory ucha?
Niektoré nenádorové nádory ucha nepotrebujú liečbu, pokiaľ nádor neovplyvňuje sluch alebo rovnováhu. Váš poskytovateľ sleduje nádor, aby sledoval jeho rast a prípadné príznaky.
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti často používajú rádiochirurgiu (operáciu gama nožom) na odstránenie nezhubných nádorov ucha, ako je napríklad neurinóm akustiku. Tento postup smeruje vysoké dávky žiarenia priamo na nádor. Nie je to chirurgický zákrok.
Na liečbu keloidov môže váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti aplikovať do nádoru kortikosteroid. Niektoré keloidy si vyžadujú chirurgické odstránenie, po ktorom nasleduje rádioterapia.
Ako sa liečia zhubné nádory ucha?
Dermatológovia (lekári, ktorí sa špecializujú na kožné ochorenia) liečia rakovinu kože na vonkajšom uchu. Liečba zhubných nádorov ucha závisí od typu a lokalizácie rakoviny. Liečba môže zahŕňať:
- Mohsovu operáciu na odstránenie rakovinových kožných buniek.
- Rádioterapia, rádiochirurgia alebo chemoterapia na zničenie rakovinových buniek.
- Liečba nádoru ceruminózneho adenómu zahŕňa chirurgické odstránenie nádoru. Chirurg vám môže odstrániť aj blízke lymfatické uzliny.
Aké sú komplikácie nádorov ucha?
Nádory ucha, dokonca aj tie, ktoré nie sú rakovinové, môžu spôsobiť stratu sluchu. Liečba ušných nádorov môže viesť aj k strate sluchu, problémom s rovnováhou a slabosti tváre.
Záver
Väčšina nádorov ucha je nezhubná (nie je to rakovina) a nepotrebuje liečbu. Ak nezhubný nádor ucha ovplyvňuje sluch alebo rovnováhu, možno budete potrebovať rádiochirurgický zákrok, aby ste sa ho zbavili. Väčšina rakovinových nádorov ucha je v skutočnosti rakovina kože. Tieto rakovinové ochorenia si vyžadujú liečbu. Ak spozorujete zmeny v sluchu, nahmatáte si v uchu alebo na uchu hrčku alebo spozorujete kožné zmeny na uchu, mali by ste sa obrátiť na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.