Malária
Obsah:
- Čo je to malária?
- Príznaky a príčiny malárie
- Ako sa diagnostikuje malária?
- Ako sa lieči malária?
- Dá sa malárii predísť?
- Aké sú vyhliadky ľudí, ktorí majú maláriu?
- Záver
Maláriu spôsobujú parazity, ktoré sa do tela dostanú po uštipnutí infikovaným komárom. Toto niekedy smrteľné ochorenie sa vyskytuje na horúcich a vlhkých miestach, ako je Afrika.
Čo je to malária?
Malária je závažné ochorenie, ktoré sa šíri, keď vás uštipne komár nakazený drobnými parazitmi. Pri uštipnutí komár vpraví do vášho krvného obehu parazity malárie. Maláriu spôsobujú parazity, nie vírus alebo typ baktérie.
Ak sa nelieči, malária môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ako sú záchvaty, poškodenie mozgu, problémy s dýchaním, zlyhanie orgánov a smrť.
Toto ochorenie je v USA zriedkavé, ročne sa vyskytne približne 2 000 prípadov. Ak cestujete do oblasti, kde je malária bežná, poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o spôsoboch, ako môžete zabrániť nákaze. Ľudia, ktorí sú nakazení a cestujú do USA, môžu chorobu šíriť, ak ich uštipne komár a potom uštipne niekoho iného.
Ako častá je malária?
Malária je bežná v tropických oblastiach, kde je horúco a vlhko. V roku 2020 bolo na celom svete hlásených 241 miliónov prípadov malárie a 627 000 úmrtí na maláriu. Väčšina týchto prípadov sa vyskytuje v Afrike a južnej Ázii.
Kde sa malária zvyčajne vyskytuje?
Malária sa vyskytuje na celom svete a najčastejšie sa vyskytuje v rozvojových krajinách a oblastiach s vysokými teplotami a vysokou vlhkosťou, vrátane:
- Afrika.
- Stredná a Južná Amerika.
- Dominikánska republika, Haiti a iné oblasti v Karibiku.
- Východná Európa.
- Južná a juhovýchodná Ázia.
- Ostrovy v strednom a južnom Tichom oceáne (Oceánia).
Kto môže dostať maláriu?
Maláriou môže ochorieť každý, ale ľudia žijúci v Afrike majú vyššie riziko nákazy ako ostatní. Malé deti, starší ľudia a tehotné osoby majú zvýšené riziko úmrtia na maláriu. Ľudia, ktorí žijú v chudobe a nemajú prístup k zdravotnej starostlivosti, majú väčšiu pravdepodobnosť komplikácií spôsobených týmto ochorením.
Viac ako 90 % úmrtí na maláriu sa vyskytuje v Afrike a takmer všetci ľudia, ktorí zomrú, sú malé deti. Viac ako 80 % úmrtí na maláriu v tomto regióne v roku 2020 sa týkalo detí mladších ako 5 rokov.
Príznaky a príčiny malárie
Čo spôsobuje maláriu?
Keď komár uštipne niekoho, kto má maláriu, komár sa nakazí. Keď tento komár uštipne niekoho iného, prenesie parazita do krvného obehu druhej osoby. Tam sa parazity množia. Existuje päť typov parazitov malárie, ktoré môžu infikovať človeka.
V zriedkavých prípadoch môžu tehotné osoby, ktoré majú maláriu, preniesť ochorenie na svoje deti pred pôrodom alebo počas neho.
Je možné, ale nepravdepodobné, že sa malária prenesie prostredníctvom transfúzie krvi, darovaných orgánov a podkožných ihiel.
Aké sú príznaky a symptómy malárie?
Príznaky a symptómy malárie sú podobné príznakom chrípky. Patria medzi ne:
- Horúčka a potenie.
- Zimnica, ktorá sa trasie celým telom.
- Bolesťhlavy a svalov.
- Únava.
- Bolesť na hrudi, problémy s dýchaním a kašeľ.
- Hnačka, nevoľnosť a vracanie.
Keď sa malária zhorší, môže spôsobiť anémiu a žltačku (zožltnutie kože a očného bielka).
Najzávažnejšia forma malárie, ktorá môže vyústiť do kómy, je známa ako mozgová malária. Tento typ predstavuje približne 15 % úmrtí detí a takmer 20 % úmrtí dospelých.
Kedy sa začínajú príznaky, ak ste nakazení maláriou?
Príznaky malárie sa zvyčajne objavia 10 dní až jeden mesiac po tom, ako sa človek nakazil. V závislosti od typu parazita môžu byť príznaky mierne. Niektorí ľudia sa necítia chorí až rok po uštipnutí komárom. Parazity môžu niekedy žiť v tele niekoľko rokov bez toho, aby spôsobili príznaky.
Niektoré typy malárie sa v závislosti od typu parazita môžu objaviť znova. Parazity sú neaktívne v pečeni a do krvného obehu sa uvoľňujú až po rokoch. Príznaky sa opäť začnú prejavovať, keď parazity začnú cirkulovať.
Ako sa diagnostikuje malária?
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vás vyšetrí a opýta sa na vaše príznaky a cestovateľskú anamnézu. Je dôležité podeliť sa o informácie o krajinách, ktoré ste v poslednom čase navštívili, aby váš poskytovateľ jasne pochopil vaše riziko.
Poskytovateľ vám odoberie vzorku krvi a pošle ju do laboratória, aby zistil, či máte parazity malárie. Krvný test povie vášmu poskytovateľovi, či máte maláriu, a tiež určí typ parazita, ktorý spôsobuje vaše príznaky. Váš poskytovateľ použije tieto informácie na určenie správnej liečby.
Ako sa lieči malária?
Je dôležité začať s liečbou malárie čo najskôr. Váš poskytovateľ vám predpíše lieky na usmrtenie parazita malárie. Niektoré parazity sú voči liekom proti malárii odolné.
Niektoré lieky sa podávajú v kombinácii s inými liekmi. Typ parazita určí, aký typ liekov budete užívať a ako dlho ich budete užívať.
Lieky vás môžu vyliečiť z malárie.
Aké sú vedľajšie účinky liekov na liečbu malárie?
Antimalarické lieky môžu spôsobovať vedľajšie účinky. Nezabudnite informovať svojho lekára o iných liekoch, ktoré užívate, pretože antimalariká s nimi môžu interferovať. V závislosti od lieku môžu vedľajšie účinky zahŕňať:
- gastrointestinálne (GI) problémy, ako je nevoľnosť a hnačka.
- Bolesti hlavy.
- Zvýšená citlivosť na slnečné svetlo.
- Nespavosť a rušivé sny.
- Psychické poruchy a problémy so zrakom.
- Zvonenie v ušiach (tinnitus).
- Záchvaty.
- Anémia.
Dá sa malárii predísť?
Ak plánujete dočasne žiť alebo cestovať do oblasti, kde je malária bežná, poraďte sa so svojím lekárom o užívaní liekov na prevenciu malárie. Lieky budete musieť užívať pred pobytom, počas pobytu a po ňom. Lieky môžu výrazne znížiť pravdepodobnosť ochorenia na maláriu. Tieto lieky sa nedajú použiť na liečbu, ak sa u vás malária napriek ich užívaniu objaví.
Mali by ste tiež prijať preventívne opatrenia, aby ste sa vyhli uštipnutiu komárom. Aby ste znížili pravdepodobnosť, že dostanete maláriu, mali by ste:
- Na odhalenú pokožku používajte repelent proti komárom s obsahom DEET (dietyltoluamid).
- Na postele pripevnite sieťky proti komárom.
- Na okná a dvere dajte sieťky.
- Oblečenie, siete proti komárom, stany, spacie vaky a iné tkaniny ošetrite repelentom proti hmyzu s názvom permetrín.
- Noste dlhé nohavice a dlhé rukávy, aby ste si zakryli pokožku.
Existuje vakcína proti malárii?
Existuje vakcína pre deti, ktorá bola vyvinutá a testovaná v Ghane, Keni a Malawi v rámci pilotného programu. Vakcína RTS, S/AS01 je účinná proti malárii Plasmodium falciparum, ktorá u detí spôsobuje závažné ochorenia.
Na vývoji vakcíny proti malárii pracujú aj ďalšie programy.
Aké sú vyhliadky ľudí, ktorí majú maláriu?
Ak sa malária nelieči správne, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy vrátane trvalého poškodenia orgánov a smrti. Ak si myslíte, že máte maláriu alebo ste navštívili oblasť, kde je bežná, je nevyhnutné okamžite vyhľadať liečbu. Liečba je oveľa účinnejšia, ak sa začne včas.
Správne lieky a správna dávka dokážu maláriu vyliečiť a odstrániť infekciu z vášho tela. Ak ste už maláriu mali, môžete ju dostať znova, ak vás uštipne infikovaný komár.
Záver
Malária je závažné ochorenie, ale môžete podniknúť kroky na jej prevenciu. Riziko nákazy môžete znížiť tým, že sa budete chrániť pred uštipnutím komárom a budete užívať preventívne lieky. Ak cestujete tam, kde je malária bežná, poraďte sa so svojím lekárom niekoľko týždňov pred odchodom. Je to obzvlášť dôležité, ak ste tehotná.