Laryngitída
Obsah:
- Čo je laryngitída?
- Čo spôsobuje laryngitídu?
- Aké sú niektoré bežné príznaky laryngitídy?
- Ako sa diagnostikuje laryngitída?
- Ako sa lieči laryngitída?
- Môžem predísť laryngitíde?
- Záver
Laryngitída je zápal hrtana (hlasiviek), malej štruktúry, ktorá spája hrdlo s priedušnicou. Laryngitída vzniká v dôsledku infekcie, podráždenia alebo nadmerného zaťaženia hlasiviek.
Čo je laryngitída?
Laryngitída vzniká, keď je váš hrtan alebo hlasivky zapálené. Tento stav môže vzniknúť, keď sú vaše hlasivky nadmerne používané, podráždené alebo infikované.
Keď vaše hlasivky fungujú normálne, plynule sa otvárajú a zatvárajú a prostredníctvom vibrácií vydávajú zvuky. Keď sú však vaše hlasivky opuchnuté, zvuky, ktoré nimi prechádzajú, sú skreslené. Výsledkom je, že váš hlas znie slabo alebo chrapľavo.
Aký je rozdiel medzi laryngitídou a faryngitídou?
Hoci pojmy laryngitída a faryngitída znejú podobne, tieto stavy sú odlišné. Faryngitída označuje zapálený hltan. Je to lekársky termín pre bolesť hrdla. Hltan sa začína za nosom a končí tesne nad hlasivkami. Laryngitída sa vzťahuje na zapálený hrtan alebo hlasivky. Váš hrtan sa nachádza v blízkosti hltana, tesne nad priedušnicou.
Kto môže dostať laryngitídu?
Laryngitída môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií. K tomuto ochoreniu ste náchylnejší, ak ste:
- nadmerne používate svoj hlas.
- Ste často vystavení tabakovému dymu.
- Intenzívne pijete.
- Máte infekciu dýchacích ciest, napríklad zápal priedušiek alebo prínosových dutín.
- Riziko plesňovej laryngitídy môžu mať ľudia so zníženou imunitou alebo ľudia, ktorí užívajú inhalačné steroidy.
Ako často sa vyskytuje laryngitída?
Existujú dva typy laryngitídy: akútna a chronická. Akútna laryngitída je dočasná, častá a zvyčajne sa zlepší po vyliečení príčiny. Hoci niektorí ľudia sú náchylnejší na laryngitídu, u väčšiny dospelých sa toto ochorenie objaví raz za niekoľko rokov.
Ak je laryngitída prítomná dlhšie ako tri týždne, považuje sa za chronickú.
Ako laryngitída ovplyvňuje môj organizmus?
Keď dostanete laryngitídu, vaše hlasivky sú, opuchnuté a podráždené. V dôsledku toho môže byť váš hlas ovplyvnený a niekedy sa zníži na šepot.
Čo spôsobuje laryngitídu?
Laryngitída sa môže vyskytnúť z viacerých dôvodov. Príčiny laryngitídy sa však môžu líšiť v závislosti od toho, či je váš stav akútny alebo chronický:
Akútna laryngitída spôsobuje
- Dočasné namáhanie hlasiviek z kričania, spievania alebo častého hovorenia.
- Vírusové infekcie.
- Bakteriálne infekcie.
- Kandidové (kvasinkové) infekcie.
Chronická laryngitída spôsobuje
- Trvalé nadmerné používanie hlasu.
- Chronický zápal prínosových dutín.
- GERD (chronický reflux kyseliny).
- Fajčenie.
- Ťažké pitie alkoholu.
Aké sú niektoré bežné príznaky laryngitídy?
Väčšina príznakov laryngitídy je dočasná a trvá menej ako dva týždne. Medzi bežné varovné príznaky patria:
- Chrapot alebo slabý hlas.
- Strata hlasu.
- Bolesť hrdla.
- Štipanie alebo škriabanie v hrdle.
- Suchý kašeľ.
- Suché hrdlo.
Je laryngitída nákazlivá?
Laryngitída je nákazlivá len vtedy, ak ju spôsobila infekcia. Ak máte napríklad vírusovú alebo bakteriálnu infekciu, ktorá ju spôsobila, je možné ju preniesť na iných.
Ako sa diagnostikuje laryngitída?
Väčšinou môžete zistiť, či máte laryngitídu, pretože sa u vás objavia príznaky, ako je zachrípnutie, bolesť hrdla alebo suchý kašeľ. Ak sa vaše príznaky do týždňa alebo dvoch zmiernia, pravdepodobne nebudete musieť vyhľadať lekársku starostlivosť. V prípade potreby však môže váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti určiť, či máte laryngitídu, podľa toho, že:
- Odberom kultivácie. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám vyšetrí a urobí výter z hrdla. Vzorka sa potom ošetrí látkou, ktorá podporuje rast zárodkov. Ak sa nájdu zárodky, ktoré spôsobujú infekciu, vaša kultivácia je pozitívna.
- Vykonaním laryngoskopie. Malá kamera nazývaná endoskop sa zavedie cez nos alebo ústa, aby si váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti mohol lepšie prezrieť vaše hlasivky.
- Vykonanie biopsie. Ak máte na hlasivkách uzlík alebo hrčku, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže odobrať malú vzorku tkaniva a poslať ju na analýzu do patologického laboratória.
Ako sa lieči laryngitída?
Laryngitída zvyčajne zmizne sama do týždňa alebo dvoch. Najlepší spôsob, ako sa zotaviť z laryngitídy, je dať hlasu pokoj a piť veľa tekutín. V niektorých prípadoch vám môže poskytovateľ zdravotnej starostlivosti predpísať lieky na urýchlenie procesu zotavenia.
Aké lieky sa používajú na liečbu laryngitídy?
Typ potrebných liekov závisí od vašich príznakov laryngitídy. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže odporučiť:
- Antibiotiká. Ak je laryngitída spôsobená bakteriálnou infekciou, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže predpísať antibiotiká.
- Antimykotiká. Ak laryngitída súvisí s kandidovou alebo kvasinkovou infekciou, môže vám byť podané antimykotikum.
- Kortikosteroidy. Tieto lieky pomáhajú znížiť opuch a zápal. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám ich môže v niektorých situáciách predpísať.
- Lieky proti bolesti. Ak príznaky laryngitídy zahŕňajú nepríjemné pocity, môžete užívať voľnopredajné lieky proti bolesti, napríklad paracetamol, naproxén alebo ibuprofén.
Ako môžem zvládnuť príznaky laryngitídy?
Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť na zmiernenie príznakov laryngitídy, kým sa vaše telo uzdraví. Tu je niekoľko odporúčaní:
- Čo najviac odpočívajte od svojho hlasu.
- Pite veľa vody, aby bolo vaše telo hydratované.
- Používajte zvlhčovač vzduchu, aby ste zmiernili príznaky suchého hrdla.
- Nešepkajte.
- Vyhnite sa užívaniu dekongestív, pretože môžu vysušiť hrdlo.
Môžem predísť laryngitíde?
Hoci laryngitíde nemôžete vždy zabrániť, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili riziko. Napríklad:
- Vyhnite sa fajčeniu. Vyhýbajte sa tabakovým výrobkom a miestam, kde sa vyskytuje pasívne fajčenie.
- Jedzte vyváženú stravu. Zaradenie celozrnných výrobkov a čerstvého ovocia a zeleniny do jedálnička vám pomôže udržať si zdravie. Tieto potraviny tiež zabezpečujú, aby sliznice v hrdle zostali v dobrom stave.
- Neprečistite si hrdlo. Čistenie hrdla spôsobuje abnormálne vibrácie hlasiviek. V dôsledku toho môže dôjsť k opuchu, čo spôsobí, že vaše hrdlo bude viac podráždené.
- Vyhýbajte sa koreneným jedlám. Keď jete korenené jedlá, žalúdočná kyselina môže putovať do hrdla. To môže spôsobiť pálenie záhy alebo GERD.
- Obmedzte kofeín a alkohol. Nápoje, ktoré obsahujú kofeín a alkohol, dehydratujú vaše telo. Keď ste dehydrovaní, príznaky laryngitídy sa môžu zhoršiť.
- Pite veľa vody. Hydratácia udržiava hlien v hrdle riedky, čo uľahčuje jeho vyčistenie.
- Často si umývajte ruky. Aby ste znížili svoje vystavenie baktériám, umývajte si často ruky a vyhýbajte sa pobytu v blízkosti ľudí s respiračnými infekciami.
Záver
Väčšinou sa laryngitída vylieči sama. Ak sú vaše príznaky sprevádzané silnou bolesťou alebo ak trvajú dlhšie ako dva týždne, ihneď vyhľadajte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Ten vám môže pomôcť zmierniť nepríjemné pocity a naštartovať vás na cestu k uzdraveniu.