Kĺby a ich anatómia
Obsah:
- Čo sú to kĺby?
- Funkcia kĺbov
- Anatómia kĺbov
- Aké sú bežné stavy, ktoré postihujú kĺby?
- Aké sú bežné príznaky, ktoré ovplyvňujú kĺby?
- Aké testy sa vykonávajú na kĺboch?
- Ako sa môžem starať o svoje kĺby?
- Ďalšie časté otázky
Kĺby majú v celom tele rôzne tvary, veľkosti a typy. Dávajú vašej kostre tvar a pomáhajú vám pri pohybe. Bez ohľadu na to, čo počas dňa robíte, vaše kĺby vám to umožňujú. Hneď ako spozorujete akékoľvek zmeny (najmä bolesť) na svojich kĺboch, obráťte sa na poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Čo sú to kĺby?
Kĺb je akékoľvek miesto vo vašom tele, kde sa stretávajú dve kosti. Sú súčasťou vášho kostrového systému. Môžete sa stretnúť s tým, že sa kĺby označujú ako kĺbové spojenia.
V celom tele máte stovky kĺbov a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ich zoskupujú mnohými spôsobmi (klasifikácia). Kĺby sa zvyčajne klasifikujú na základe:
- Ich funkcie: Ako sa pohybujú.
- Ich zloženie: Z čoho sú zložené (histologicky).
Kĺby podopierajú vaše telo od hlavy až po päty. Či už ide o kĺb, o ktorom viete (napríklad členok), alebo o taký, o ktorom ste možno nikdy nepočuli (napríklad kĺby, ktoré držia vašu lebku pohromade), všetky vaše kĺby vám pomáhajú používať vaše telo každý deň.
Funkcia kĺbov
Kĺby podporujú vaše telo. Pomáhajú vám sedieť, stáť a pohybovať sa.
Niektoré kĺby poskytujú štrukturálnu podporu. Iné vám umožňujú pohyb. Podľa toho, ako veľmi sa kĺb pohybuje, patrí do jednej z troch kategórií:
- Synartrózy: Kĺby, ktoré sa vôbec nehýbu. Tieto kĺby poskytujú štrukturálnu oporu.
- Amfiartrózy: Kĺby s obmedzeným pohybom, ktoré poskytujú kombináciu stability a určitého pohybu.
- Diarthrozy: Ide o kĺby, ktorými môžete voľne pohybovať vo väčšine smerov. Tieto kĺby umožňujú najviac pohybu.
Anatómia kĺbov
Z čoho sa skladajú kĺby?
Vaše kĺby sa skladajú z kostí a spojivových tkanív, ktoré ich držia pohromade, vrátane:
- Chrupavky.
- Šľachy.
- Väzov.
- Nervov.
Zdravotnícki pracovníci rozdeľujú kĺby do troch kategórií podľa toho, koľko spojivového tkaniva obsahujú:
- Vláknité kĺby.
- Chrupavčité kĺby.
- Synoviálne kĺby.
Čo sú vláknité kĺby?
Vláknité kĺby nie sú veľmi pružné. Niektoré z nich sa vôbec nepohybujú. Ich názov odráža to, z čoho sú vyrobené - husté spojivové tkanivo, ktoré je pevne spletené ako vlákno. Vláknité kĺby zvyčajne obsahujú veľa kolagénu.
Existujú tri typy vláknitých kĺbov, vrátane:
- Vláknité švy: Kĺby, ktoré držia platničky lebky pohromade.
- Gomfy: Kĺby, ktoré držia vaše zuby na mieste v čeľustných kostiach (mandibulách).
- Syndesmózy: Kĺby, ktoré držia dve tesne príbuzné kosti spolu na svojom mieste. Syndesmózny kĺb drží vašu holennú kosť (holenná kosť) spojenú s lýtkovou kosťou ( fibula).
Čo sú to chrupavčité kĺby?
Chrupavčité kĺby sú odpružené vrstvou chrupavky, ktorá spája kosti. Väčšina chrupavčitých kĺbov má určitý pohyb, ale nepohybuje sa ďaleko alebo do mnohých smerov.
Kĺby, v ktorých sa rebrá stretávajú s hrudnou kosťou, sú chrupavčité. Kĺb pubickej symfýzy, ktorý spája vašu ľavú a pravú panvovú kosť, je ďalší chrupavčitý kĺb.
Čo sú to synoviálne kĺby?
Synoviálne kĺby majú najväčšiu voľnosť pohybu. Sú tvorené dutinou v jednej kosti, do ktorej zapadá iná kosť. Klzká hyalinná chrupavka pokrýva konce kostí, ktoré tvoria synoviálny kĺb. Priestor medzi kosťami lemuje synoviálna membrána - vak naplnený tekutinou, ktorý maže a chráni kĺb. Toto dodatočné odpruženie pomáha synoviálnym kĺbom pohybovať sa s čo najmenším trením.
Existuje šesť typov synoviálnych kĺbov:
- Kĺbové kĺby: Kĺby, ktoré sa otvárajú a zatvárajú jedným smerom. Vaše kolená a lakte sú kĺbové kĺby.
- Guľové kĺby: V guľovom kĺbe zapadá zaoblený koniec jednej kosti do priehlbiny v inej kosti. Môžu sa otáčať a natáčať takmer v akomkoľvek smere. Ramená a bedrá sú guľové kĺby.
- Kondiloidné kĺby: Kondyloidné kĺby sa skladajú z dvoch oválnych kostí, ktoré do seba zapadajú. Sú podobné guľovým kĺbom s tým rozdielom, že sa nemôžu otáčať v celom kruhu (360 stupňov). Vaše zápästie a kĺby, v ktorých sa prsty stretávajú so zvyškom chodidla, sú kondiloidné kĺby.
- Otočné kĺby: Otočné kĺby sa otáčajú na mieste bez toho, aby sa pohli z pôvodnej polohy. Otočný kĺb v krku umožňuje vašej hlave pohybovať sa z jednej strany na druhú.
- Plošné kĺby: Planárne kĺby vznikajú, keď sa dve väčšinou ploché kosti spoja. Pohybujú sa tak, že jedna časť kosti sa posúva po druhej bez toho, aby sa otáčala. Zápästné kosti, ktoré spájajú zápästie s predlaktím, a kĺby medzi stavcami chrbtice sú planárne kĺby.
- Sedlové kĺby: Sedlové kĺby vznikajú, keď sa stretnú dve zakrivené kosti. Predstavte si dve kosti v tvare písmena U, ktoré do seba zapadajú v zakrivenom priestore medzi sebou. Sedlové kĺby sa môžu pohybovať v akomkoľvek smere, ale nemôžu sa krútiť ani otáčať. Kĺb, v ktorom sa palec spája s rukou, je sedlový kĺb.
Aké sú bežné stavy, ktoré postihujú kĺby?
Kĺby môžu byť postihnuté čímkoľvek, čo poškodí kosti alebo spojivové tkanivo, vrátane:
- Artritída.
- Osteoartritída.
- Bursitída.
- Zápal šliach.
- Osteoporóza.
Ľudia s autoimunitnými ochoreniami často pociťujú príznaky v kĺboch. Medzi najčastejšie patria:
- Reumatoidná artritída.
- Psoriatická artritída.
- Lupus.
- Sjögrenov syndróm.
Vaše kĺby môžu byť poškodené aj úrazmi, ako sú pády a autonehody. Medzi úrazy, ktoré postihujú kĺby, patria:
- Športové úrazy.
- Zlomeniny kostí.
- Vykĺbenia.
- Podvrtnutia.
Aké sú bežné príznaky, ktoré ovplyvňujú kĺby?
Ktoré príznaky budete mať, závisí od toho, o aké ochorenie alebo zranenie ide. Mnohé problémy s kĺbmi spôsobujú príznaky ako napr:
- Bolesť (najmä pri pohybe kĺbu).
- Zápal (opuch).
- Zafarbenie alebo začervenanie v okolí kĺbu.
- Pocit tepla alebo horúčavy.
- Pocit škrípania.
- Zvuk alebo pocit praskania.
Aké testy sa vykonávajú na kĺboch?
Ktoré testy budete potrebovať, závisí od príznakov, ktoré sa u vás vyskytujú. Navštívte poskytovateľa zdravotnej starostlivosti hneď, ako spozorujete zmeny alebo novú bolesť v niektorom z vašich kĺbov. Medzi najčastejšie testy, ktoré poskytovatelia používajú na diagnostiku problémov s kĺbmi, patria:
- Röntgenové snímky.
- Ultrazvukové vyšetrenie.
- Aspirácia kĺbov.
- CT vyšetrenie.
- MRI.
Ako sa môžem starať o svoje kĺby?
Najlepším spôsobom, ako sa starať o svoje kĺby, je udržiavať si dobrý celkový zdravotný stav vrátane:
- Dodržiavanie zdravej stravy.
- Cvičenie a pohyb. Telo a potreby každého človeka sú odlišné. Bicyklovanie, silový tréning, plávanie, kardio cvičenie s nízkou záťažou alebo vodný aerobik sú skvelé možnosti. Ktorý typ cvičenia je pre vás najlepší, závisí od zdravia vašich kĺbov a úrovne kondície. O tom, ktorý typ fyzickej aktivity je pre vás a vaše kĺby najlepší, sa poraďte so svojím poskytovateľom.
- Používajte vhodné ochranné pomôcky pri akejkoľvek činnosti, športe alebo práci, ktorú vykonávate.
- Pravidelné návštevy poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na preventívnych prehliadkach a hneď, ako spozorujete akékoľvek zmeny na svojich kĺboch.
- Vždy používajte bezpečnostný pás.
Ďalšie časté otázky
Koľko kĺbov sa nachádza v ľudskom tele?
Odborníci sa často nezhodujú v tom, koľko presne kĺbov sa nachádza v ľudskom tele. Väčšina odborníkov definuje kĺb ako akékoľvek miesto, kde sa stretávajú dve kosti. Iní definujú kĺby inak a tvrdia, že za kĺby by sa mali považovať len miesta, kde sa stretávajú dve kosti, ktoré sa pohybujú.
V závislosti od toho, ktorú definíciu použijete, dospelí ľudia majú približne 350 kĺbov.