Chronická bolesť
Obsah:
- Čo je to chronická bolesť?
- Príznaky a príčiny chronickej bolesti
- Ako sa diagnostikuje chronická bolesť?
- Ako sa lieči chronická bolesť?
- Aké sú rizikové faktory chronickej bolesti?
- Aké sú komplikácie chronickej bolesti?
- Ako sa môžem vyrovnať s chronickou bolesťou?
- Záver
Chronická bolesť trvá mesiace alebo roky a vyskytuje sa vo všetkých častiach tela. Zasahuje do každodenného života a môže viesť k depresii a úzkosti. Prvým krokom v liečbe je nájsť a liečiť príčinu. Keď to nie je možné, najúčinnejším prístupom je kombinácia liekov, terapií a zmeny životného štýlu.
Čo je to chronická bolesť?
Chronická bolesť je bolesť, ktorá trvá viac ako tri mesiace. Bolesť môže byť prítomná stále, alebo môže prichádzať a odchádzať. Môže sa vyskytovať kdekoľvek vo vašom tele.
Chronická bolesť môže narúšať vaše každodenné aktivity, ako je práca, spoločenský život a starostlivosť o seba alebo iných. Môže viesť k depresii, úzkosti a problémom so spánkom, čo môže vašu bolesť ešte zhoršiť. Táto reakcia vytvára cyklus, ktorý je ťažké prelomiť.
Aký je rozdiel medzi chronickou bolesťou a inou bolesťou?
Chronická bolesť sa líši od iného typu bolesti nazývaného akútna bolesť. K akútnej bolesti dochádza, keď sa zraníte, napríklad keď zažijete obyčajné poranenie kože alebo zlomeninu kosti. Netrvá dlho a zmizne po tom, ako sa vaše telo vylieči z toho, čo bolesť spôsobilo. Naopak, chronická bolesť pretrváva ešte dlho po tom, ako sa zotavíte zo zranenia alebo choroby. Niekedy sa dokonca vyskytuje bez zjavnej príčiny.
Kde majú ľudia chronickú bolesť?
Chronická bolesť sa môže vyskytovať v rôznych formách a objavovať sa po celom tele. Medzi bežné typy chronickej bolesti patria:
- Artritída alebo bolesť kĺbov.
- Bolesť chrbta.
- Bolesť krku.
- Rakovinová bolesť v blízkosti nádoru.
- Bolesti hlavy vrátane migrény.
- Bolesť semenníkov (orchialgia).
- Trvalá bolesť v jazve.
- Bolesť celého svalu (ako napríklad pri fibromyalgii).
- Neurogénna bolesť z poškodenia nervov alebo iných častí nervového systému.
Príznaky a príčiny chronickej bolesti
Čo spôsobuje chronickú bolesť?
Niekedy má chronická bolesť zjavnú príčinu. Môžete mať dlhotrvajúce ochorenie, napríklad artritídu alebo rakovinu, ktoré môže spôsobovať pretrvávajúcu bolesť.
Zranenia a ochorenia môžu tiež spôsobiť zmeny vo vašom tele, ktoré vás robia citlivejšími na bolesť. Tieto zmeny môžu pretrvávať aj po vyliečení pôvodného zranenia alebo choroby. Niečo ako podvrtnutie, zlomená kosť alebo krátka infekcia vám môže spôsobiť chronickú bolesť.
Niektorí ľudia majú aj chronickú bolesť, ktorá nie je spojená so zranením alebo fyzickým ochorením. Zdravotníci túto reakciu nazývajú psychogénna bolesť alebo psychosomatická bolesť. Je spôsobená psychologickými faktormi, ako sú stres, úzkosť a depresia. Mnohí vedci sa domnievajú, že táto súvislosť pochádza z nízkej hladiny endorfínov v krvi. Endorfíny sú prírodné chemické látky, ktoré vyvolávajú pozitívne pocity.
Je možné, že sa niekoľko príčin bolesti prekrýva. Môžete mať napríklad dve rôzne ochorenia. Alebo môžete mať niečo ako migrénu a psychogénnu bolesť spolu.
Ako vyzerá pocit chronickej bolesti?
Ľudia s chronickou bolesťou opisujú svoju bolesť rôznymi spôsobmi, napr:
- Bolesť.
- Pálenie.
- Pálenie.
- Stláčanie.
- stuhnutosť.
- Pichanie.
- Pichanie.
Chronická bolesť často vedie k ďalším príznakom a stavom vrátane:
- Úzkosť.
- Depresia.
- Únava alebo pocit nadmernej únavy počas väčšiny času.
- Nespavosť alebo problémy so zaspávaním.
- Výkyvy nálad.
Ako sa diagnostikuje chronická bolesť?
Bolesť sa považuje za chronickú, ak trvá alebo prichádza a odchádza (opakuje sa) dlhšie ako tri mesiace. Bolesť je zvyčajne príznakom, takže váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti musí zistiť, čo vašu bolesť spôsobuje, ak je to možné. Bolesť je subjektívna - identifikovať a opísať ju môže len osoba, ktorá ju prežíva - preto môže byť pre poskytovateľov náročné určiť príčinu.
Ak máte dlhotrvajúcu bolesť, navštívte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Váš poskytovateľ bude chcieť vedieť:
- Kde máte bolesť.
- Akú má intenzitu na stupnici od 0 do 10.
- Ako často sa vyskytuje.
- Ako veľmi ovplyvňuje váš život a prácu.
- Čo ju zhoršuje alebo zlepšuje.
- Či máte vo svojom živote veľa stresu alebo úzkosti.
- Či ste prekonali nejaké ochorenie alebo operáciu.
Aké testy sa používajú na diagnostiku chronickej bolesti?
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže fyzicky vyšetriť vaše telo a nariadiť testy na hľadanie príčiny bolesti. Môže vám nariadiť, aby ste podstúpili nasledujúce testy:
- Krvné testy.
- Elektromyografia na vyšetrenie svalovej aktivity.
- Zobrazovacie testy, ako napríklad röntgenové snímky a magnetická rezonancia.
- Štúdie nervového vedenia, aby sa zistilo, či vaše nervy reagujú správne.
- Testy reflexov a rovnováhy.
- Testy miechového moku.
- Testy moču.
Ako sa lieči chronická bolesť?
Na zmiernenie chronickej bolesti sa poskytovatelia zdravotnej starostlivosti najprv snažia identifikovať a liečiť jej príčinu. Niekedy sa im však nepodarí nájsť zdroj. V takom prípade sa zamerajú na liečbu alebo zvládanie bolesti.
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti liečia chronickú bolesť mnohými rôznymi spôsobmi. Prístup závisí od mnohých faktorov vrátane:
- typu bolesti, ktorú máte.
- Príčiny vašej bolesti, ak je známa.
- Vášho veku a celkového zdravotného stavu.
Najlepšie liečebné plány využívajú rôzne stratégie vrátane liekov, zmien životného štýlu a terapií.
Ak máte chronickú bolesť a depresiu a/alebo úzkosť, je dôležité vyhľadať liečbu aj pre vaše duševné ochorenie (ochorenia). Depresia alebo úzkosť môžu vašu chronickú bolesť ešte zhoršiť. Ak máte napríklad depresiu, únava, zmeny spánku a znížená aktivita, ktoré môže spôsobiť, môžu vašu chronickú bolesť ešte zhoršiť.
Aké lieky môžu liečiť chronickú bolesť?
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže odporučiť určité lieky na zmiernenie chronickej bolesti vrátane:
- Antikonvulzíva (lieky, ktoré zabraňujú záchvatom) na bolesť nervov.
- Antidepresíva, ako sú tricyklické antidepresíva.
- Kortikosteroidy.
- Svalové relaxanty.
- Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) alebo paracetamol.
- Lokálne prípravky (aplikované na kožu), ktoré obsahujú lieky proti bolesti alebo zložky vytvárajúce upokojujúce teplo alebo chlad.
- Opioidy (narkotiká). Opioidy môžu byť návykové a časom si na ne môžete vybudovať toleranciu. Z tohto dôvodu poskytovatelia zdravotnej starostlivosti pred predpísaním opioidov zvyčajne vyskúšajú iné možnosti liečby bolesti.
- Sedatíva na pomoc pri úzkosti alebo nespavosti.
- Lekárska marihuana.
Medzi ďalšie liečebné postupy, ktoré vám môže poskytovateľ zdravotnej starostlivosti odporučiť vyskúšať, patria:
- transkutánnu elektrickú nervovú stimuláciu (TENS): Tento postup poskytuje malé šoky prostredníctvom náplastí na koži. Elektrické impulzy môžu zmierniť bolesť.
- Nervové blokády: Pri tejto liečbe vám poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vstrekne anestetikum do blízkosti miesta bolesti, aby sa znížil pocit v danej oblasti. Nervové blokády môžu niekedy poskytnúť aj diagnostické informácie a lokalizovať zdroj vašej bolesti.
- Epidurálne steroidné injekcie: Tento postup je injekcia protizápalového lieku - steroidu alebo kortikosteroidu - do priestoru okolo vašich miechových nervov známeho ako epidurálny priestor na liečbu chronickej bolesti spôsobenej podráždením a zápalom miechových nervových koreňov.
Existujú vedľajšie účinky alebo komplikácie liečby chronickej bolesti?
Každý liek má potenciálne vedľajšie účinky - niektoré sú závažnejšie ako iné. Určite sa o možných vedľajších účinkoch liekov na chronickú bolesť poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Komplikácie lekárskej liečby chronickej bolesti môžu zahŕňať:
- Akútne zlyhanie pečene z liečby paracetamolom.
- Závislosť od opioidov a/alebo predávkovanie.
- Zmeny nálady, zmätenosť a problémy s dýchaním z liekov proti bolesti nervov.
- Poškodenie miechy alebo infekcia z miechových stimulátorov.
Môže zmena životného štýlu pomôcť pri chronickej bolesti?
Štyri hlavné faktory životného štýlu môžu ovplyvniť vašu chronickú bolesť a pomôcť ju minimalizovať. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ich niekedy nazývajú štyri piliere chronickej bolesti. Patria medzi ne:
- Stres: Stres môže zohrávať významnú úlohu pri chronickej bolesti, preto je dôležité snažiť sa stres čo najviac znížiť. Každý má iné techniky na zvládanie stresu, ale medzi niektoré techniky patrí meditácia, uvedomovanie si a hlboké dýchanie. Vyskúšajte rôzne možnosti, kým nenájdete to, čo vám najlepšie vyhovuje.
- Cvičenie: Účasť na cvičení s nízkou intenzitou, ako je napríklad chôdza alebo ľahké plávanie, počas 30 minút každý deň môže pomôcť znížiť vašu bolesť. Cvičenie môže byť pre niektorých ľudí aj prostriedkom na zmiernenie stresu, ktorý je dôležité zvládnuť, keď máte chronickú bolesť.
- Strava: Je dôležité, aby ste sa zdravo stravovali, čím posilníte svoje celkové zdravie. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže navrhnúť, aby ste vyskúšali protizápalovú diétu vylúčením potravín, ktoré spôsobujú zápaly, ako je červené mäso a rafinované sacharidy.
- Spánok: Dostatok kvalitného spánku je dôležitý pre vaše celkové zdravie. Nedostatok spánku môže spôsobiť, že priberiete, čo by mohlo zhoršiť vašu chronickú bolesť. Kvalitný spánok je dôležitý aj pre zvládanie stresu.
Nezabudnite sa o týchto štyroch pilieroch životného štýlu poradiť so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste zistili, ako sa každý z nich vzťahuje na váš typ chronickej bolesti a ako môžete zmeny zaradiť do každodenného života.
Môže terapia pomôcť pri chronickej bolesti?
Niektoré terapie vám môžu pomôcť zvládnuť chronickú bolesť, vrátane:
- Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT): Táto poradenská metóda vám pomôže inak premýšľať o bolesti a naučí vás, ako sa s ňou vyrovnať.
- Poradenstvo: Rozhovor: Rozhovorová terapia vám môže pomôcť zvládnuť chronickú bolesť, najmä psychogénnu bolesť.
- Pracovná terapia: Ergoterapia vás naučí, ako robiť každodenné úlohy inak, aby ste zmiernili bolesť alebo sa vyhli zraneniu.
- Fyzikálna terapia: Fyzikálna terapia zahŕňa cvičenia, ktoré rozťahujú a posilňujú vaše telo, čo môže pomôcť znížiť vašu bolesť.
Aké alternatívne spôsoby liečby sú k dispozícii pri chronickej bolesti?
Medzi alternatívne spôsoby liečby, u ktorých sa preukázalo, že časom zmierňujú chronickú bolesť, patria:
- Akupunktúra, ktorá využíva malé potreby umiestnené v tele.
- Aromaterapia, pri ktorej sa používajú aromatické rastliny a éterické oleje.
- Biofeedback, ktorý vás naučí, ako upraviť spôsob, akým vaše telo funguje, a ovplyvniť tak napríklad srdcovú frekvenciu, dýchanie a svalové napätie.
- Hypnoterapia alebo hypnóza.
- Tréning všímavosti, ktorý vás naučí, ako sa upokojiť.
- Terapia hudbou, umením alebo domácimi zvieratami.
- Reiki alebo Healing Touch™, pri ktorých terapeut používa dotyk na zmenu energetických polí vo vašom tele.
- Relaxačné techniky, ako sú masáže, meditácie a riadené predstavy.
Existuje liek na chronickú bolesť?
V súčasnosti neexistuje žiadny liek na chronickú bolesť okrem identifikácie a liečby jej príčiny. Napríklad liečba artritídy môže niekedy zastaviť bolesť kĺbov.
Mnoho ľudí s chronickou bolesťou nepozná jej príčinu a nevie nájsť liek. Na zmiernenie bolesti používajú kombináciu liekov, terapií a zmien životného štýlu.
Aké sú rizikové faktory chronickej bolesti?
Keďže chronickú bolesť môžu spôsobiť mnohé ochorenia alebo zranenia, existuje niekoľko rizikových faktorov jej výskytu. Medzi niektoré rizikové faktory patria napr:
- Vaša genetika: Niektoré príčiny chronickej bolesti, ako napríklad migréna, sa vyskytujú v rodine (sú genetické).
- Majú obezitu: Obezita môže zhoršiť niektoré zdravotné stavy, ktoré spôsobujú bolesť, napríklad artritídu, pretože na kĺby je vyvíjaný dodatočný tlak.
- Váš vek: Starší ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú pociťovať chronickú bolesť spôsobenú artritídou a neuropatiou.
- Predchádzajúce zranenie: Ak ste mali úraz, je pravdepodobnejšie, že sa u vás v budúcnosti objaví chronická bolesť.
- Máte náročné zamestnanie: Ak máte fyzicky namáhavú prácu, hrozí vám väčšie riziko vzniku chronickej bolesti.
- Prežívanie stresu: Štúdie ukázali, že chronická bolesť súvisí s častým stresom aj posttraumatickou stresovou poruchou.
- Fajčenie: Ak fajčíte, hrozí vám väčšie riziko vzniku zdravotných ťažkostí, ktoré vedú k potrebe liečby chronickej bolesti.
Dá sa chronickej bolesti predchádzať?
Bohužiaľ, vo všeobecnosti nebolo dokázané nič, čo by mohlo zabrániť chronickej bolesti. Môžete však predchádzať určitým stavom, ktoré vedú k chronickej bolesti. Môžete napríklad prestať fajčiť, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny pľúc.
Aké sú komplikácie chronickej bolesti?
Komplikácie chronickej bolesti môžu zahŕňať:
- Znížená kvalita života.
- Depresia.
- Úzkosť.
- Poruchy súvisiace so zneužívaním návykových látok.
- Zhoršenie existujúceho chronického ochorenia.
- Zvýšené riziko samovražedných myšlienok a/alebo samovraždy.
Komplikácie chronickej bolesti sú závažné. Z tohto dôvodu je nevyhnutné vyhľadať lekársku starostlivosť, ak pociťujete chronickú bolesť. Existuje mnoho možností liečby a zvládania bolesti. Hoci môže chvíľu trvať, kým nájdete správnu kombináciu terapií, ktoré vám budú vyhovovať, oplatí sa to podniknúť.
Ak máte myšlienky na samovraždu, kontaktujte Linku pomoci pre samovraždy a krízové situácie na čísle 988. Niekto vám bude k dispozícii 24 hodín denne, aby sa s vami porozprával.
Ako sa môžem vyrovnať s chronickou bolesťou?
Okrem užívania liekov, absolvovania terapie a zmeny životného štýlu sa o seba dobre starajte. Nasledujúce činnosti vám môžu pomôcť vyrovnať sa s chronickou bolesťou a zlepšiť vaše celkové zdravie:
- Vyhnite sa fajčeniu.
- Nesnažte sa robiť príliš veľa. Vytvorte si denný rozvrh, ktorý zahŕňa niekoľko priorít a čas na oddych a starostlivosť o seba.
- Stravujte sa zdravo.
- Pravidelne cvičte.
- Doprajte si dostatok spánku.
- Zvládajte svoj stres.
- Pridajte sa do podpornej skupiny pre chronickú bolesť, aby ste sa učili od iných ľudí s podobnými stavmi.
- Obmedzte alkohol, ktorý môže spôsobiť ďalšie problémy so spánkom a bolesťou.
- Snažte sa myslieť pozitívne.
Aké otázky by som mal položiť svojmu lekárovi?
Ak máte chronickú bolesť, môže byť užitočné položiť svojmu lekárovi nasledujúce otázky:
- Čo je príčinou mojej bolesti?
- Zmizne to? Ak nie, prečo nie?
- Aké druhy liekov môžem užívať? Aké sú ich vedľajšie účinky?
- Mal by som skúsiť fyzickú alebo psychologickú terapiu?
- Je bezpečné cvičiť?
- Čo iné môžem urobiť, aby som zmiernil svoju chronickú bolesť?
- Mám vám zavolať, ak sa bolesť zhorší?
Záver
Chronická bolesť trvá mesiace alebo roky a môže narušiť vašu schopnosť pracovať, užívať si aktivity a starať sa o seba alebo o iných. Ak máte chronickú bolesť, obráťte sa na poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo špecialistu na bolesť. Existujú spôsoby, ako bolesť zvládnuť a pomôcť vám k pohodlnejšiemu životu.