Časté močenie
Obsah:
- Čo je časté močenie?
- Čo je normálne a koľkokrát je príliš časté močenie?
- Čo spôsobuje časté močenie?
- Ako zistím, či ide o časté močenie?
- Ako môžem zastaviť časté močenie?
- Čo môžem urobiť doma, aby som zvládol časté močenie prirodzene?
- Záver
Najčastejšími príčinami častého močenia sú infekcie močových ciest a iné ochorenia, ktoré postihujú močové cesty, ale môžu existovať aj iné príčiny.
Čo je časté močenie?
O častom močení hovoríme vtedy, keď potrebujete počas dňa alebo noci príliš často močiť. Je to nepríjemné a narúša to váš každodenný život. Je to bežná sťažnosť všetkých ľudí bez ohľadu na pohlavie alebo rod.
Časté močenie je príznakom mnohých rôznych ochorení a môže mať širokú škálu liečebných postupov. Môže byť príznakom tehotenstva alebo infekcie močových ciest, prípadne vážnejších alebo dlhodobejších ochorení, ako je cukrovka, hyperaktívny močový mechúr alebo problémy s prostatou.
V mnohých prípadoch môže váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti pomôcť zmierniť časté močenie liečbou základného ochorenia.
Časté močenie v noci
Je bežné, že sa v noci občas budíte na močenie. V skutočnosti je normálne vstávať na močenie. Vo všeobecnosti môžete očakávať, že v 40. a 50. roku života budete močiť raz za noc, v 60. a 70. roku života dvakrát za noc a v 80. roku života a neskôr dokonca dva až trikrát za noc. Príliš časté nočné budenie vám však môže brániť v dostatočnom spánku a niekedy je príznakom zdravotného stavu. Tento typ častého močenia sa nazýva noktúria. Niektoré závažné stavy - ako napríklad zlyhanie srdca, edém(opuch) nôh a poruchy spánku - sú pravdepodobnejšie príčinou častého nočného močenia.
Čo je normálne a koľkokrát je príliš časté močenie?
Väčšina ľudí močí v priemere približne sedem až osemkrát denne. Ak pociťujete potrebu močiť oveľa častejšie alebo ak vstávate každú hodinu alebo 30 minút, aby ste išli, možno močíte často. To sa však stále môže považovať za „normálne“, najmä ak pijete veľa tekutín alebo užívate určité lieky. Najdôležitejšie je, čo je pre vás typické.
Je pravdepodobnejšie, že budete často močiť, ak:
- ste tehotná.
- Máte viac ako 70 rokov.
- Máte zväčšenú prostatu.
Čo spôsobuje časté močenie?
Časté močenie môže spôsobovať mnoho stavov vrátane:
- ochorenia močových ciest, močového mechúra a panvy.
- Tehotenstvo.
- Cukrovka.
- Zväčšená prostata.
- Stavy, ktoré ovplyvňujú váš mozog a nervový systém.
- Lieky.
Ochorenia močových ciest, močového mechúra a panvy.
Infekcie močových ciest (IMC) sú najčastejšou príčinou častého močenia. Ide o bakteriálne infekcie močového mechúra, močovej trubice alebo iných častí močových ciest. Patrí medzi ne cystitída (infekcia močového mechúra), uretritída(infekcia močovej trubice) a pyelonefritída (infekcia obličiek). Časté močenie môžu spôsobovať aj rôzne typy vaginitíd vrátane kvasinkových infekcií, bakteriálnej vaginózy (BV) alebo trichomonád.
Medzi ďalšie ochorenia močových ciest a panvovej oblasti, ktoré môžu spôsobovať časté močenie, patria:
- Intersticiálna cystitída/syndróm bolesti močového mechúra.
- Syndróm hyperaktívneho močového mechúra.
- Výhrezmočovej trubice, močového mechúra alebo maternice do pošvy.
- Ožarovanie vašej panvovej oblasti.
- Zriedkavo rakovina močového mechúra alebo nádor panvy.
- Zúženie vašej močovej trubice (striktúra močovej trubice).
Tehotenstvo
Časté močenie je počas tehotenstva veľmi časté. Plod môže tlačiť na váš močový mechúr, čím sa znižuje jeho kapacita a vy musíte viac močiť.
Kedy sa začína časté močenie v tehotenstve?
V prvom a treťom trimestri môžete mať potrebu častejšie močiť. V druhom trimestri je to menej časté.
Cukrovka
Časté močenie je častým príznakom cukrovky 1. aj 2. typu. Keď vaše telo nedokáže použiť inzulín na odbúravanie glukózy, produkuje viac moču, aby sa jej zbavilo. Diabetes je pravdepodobnejšie príčinou väčšieho objemu moču pri močení (polyúria) ako iné príčiny častého močenia.
Zväčšená prostata
U mužov a ľudí priradených k mužom pri narodení (AMAB) je prostata žľaza veľkosti golfovej loptičky, ktorá vytvára časť tekutiny, ktorá vychádza počas ejakulácie. Zväčšená prostata (benígna hyperplázia prostaty) - alebo zriedkavejšie nádory prostaty - môže vyvíjať tlak na močový systém a spôsobovať časté močenie.
Ďalšie príčiny
Medzi ďalšie príčiny častého močenia patria:
- Cievna mozgová príhoda.
- Poranenia miechy.
- Fibromyalgia.
- Diuretiká (lieky, ktoré pomáhajú odstraňovať z tela prebytočnú soľ a vodu).
- Alkohol alebo kofeín.
Ako zistím, či ide o časté močenie?
Ak močíte viac ako osemkrát denne alebo viac ako dvakrát v noci, alebo vás počet močení za deň obťažuje, môžete mať časté močenie. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže pomôcť pochopiť vaše príznaky a nájsť príčinu. Za týmto účelom vám môže položiť otázky, ako napr:
- Aké lieky užívate?
- Koľko tekutín zvyčajne pijete a aké?
- Pijete viac ako zvyčajne?
- Pijete alkohol alebo kofeín?
- Sú určité denné alebo nočné hodiny, kedy sa vám chodí viac?
- Máte opuchy nôh?
- Chrápete?
Poskytovateľ môže tiež odobrať vzorku moču na testovanie na infekciu močových ciest. Ak nezistí iné príčiny, môže použiť ultrazvuk alebo CT na hľadanie nádorov alebo iných štrukturálnych problémov, ktoré by mohli spôsobovať časté močenie. V niektorých prípadoch môžu použiť cystoskop (malú kameru), aby sa pozreli do vnútra vášho močového mechúra.
Ako môžem zastaviť časté močenie?
Časté močenie môžete zvládnuť alebo zastaviť pomocou liečby. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zvyčajne začne určením príčiny vašich príznakov.
Liečba závisí od základného ochorenia a môže zahŕňať:
- Úprava tekutín vrátane druhu a množstva tekutín, ktoré denne pijete.
- Antibiotiká na liečbu infekcií, ako je napríklad infekcia močových ciest.
- Liečba cukrovky, problémov s prostatou alebo iných pretrvávajúcich ochorení.
- Fyzikálnu terapiu panvového dna pri hyperaktívnom močovom mechúre.
- Kegelove cvičenia, ak máte únik moču spolu s častou potrebou ísť.
Čo môžem urobiť doma, aby som zvládol časté močenie prirodzene?
Existuje niekoľko zmien životného štýlu na zvládnutie častého močenia, ktoré nie je spôsobené infekciou alebo iným základným ochorením. Patrí medzi ne napr:
- Vyhnite sa pitiu tekutín dve hodiny pred spaním.
- Obmedzte množstvo vypitého alkoholu a kofeínu vrátane limonád, čajov a iných nekávových nápojov s kofeínom.
- Noste ochrannú vložku alebo spodnú bielizeň, aby ste zabránili úniku tekutín. Ide o krátkodobé riešenie, ktoré vám môže pomôcť žiť svoj život, kým sa váš stav lieči.
Aké sú možné komplikácie alebo riziká neliečenia častého močenia?
Hoci mnohé príčiny častého močenia nie sú závažné, niektoré môžu spôsobiť život ohrozujúce komplikácie, ak sa neliečia. Medzi závažné komplikácie patrí nebezpečne vysoká hladina glukózy v krvi pri neliečenej cukrovke, dehydratácia a infekcie, ktoré sa rozšíria do iných častí vášho tela.
Záver
Každý človek pociťuje potrebu močiť. Ak sa však počas dňa - alebo noci - stretávate s častým močením, aby ste uľavili svojmu močovému mechúru. Hoci príčiny často nie sú závažné, je dôležité poradiť sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby sa vylúčili základné ochorenia. Aj keď je to rušivé a môže to byť stresujúce, často sa to dá liečiť s pomocou poskytovateľa.