Amebiáza
Obsah:
- Čo je amebióza?
- Príznaky a príčiny amebiózy
- Ako poskytovatelia zdravotnej starostlivosti diagnostikujú amebiózu?
- Ako sa amebiáza lieči?
- Ako môžem znížiť riziko vzniku amebiózy?
- Čo môžem očakávať, ak mám amebiózu?
- Záver
Amebiáza alebo amébová dyzentéria je infekcia spôsobená parazitom, ktorého vaše telo vylučuje stolicou. Keď sa parazit dostane do vášho čreva, môže spôsobiť príznaky, ako sú kŕče a hnačka. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti liečia amebózu antibiotikami. Neliečená amébová dyzentéria môže viesť ku komplikáciám alebo smrti.
Čo je amebióza?
Amebiáza alebo amébová dyzentéria je gastrointestinálne ochorenie, ktoré vznikne, keď sa do vašich čriev dostane organizmus nazývaný parazit. Ochorenie môže spôsobiť hnačku, nevoľnosť, žalúdočné kŕče a horúčku. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ju zvyčajne liečia antibiotikami.
Koho amebióza postihuje?
Amebiózou môže ochorieť ktokoľvek. Ochorenie sa často vyskytuje v tropických oblastiach so zlými hygienickými podmienkami. Zlé hygienické podmienky znamenajú, že ľudia nemajú:
- čisté miesta na vyprázdňovanie alebo močenie .
- miesta alebo pomôcky na umývanie rúk.
- bezpečné miesta na likvidáciu odpadových vôd z domácnosti.
Ako sa nakazíte amebiózou?
Amebiázu dostanete, keď sa do vášho tráviaceho systému dostane parazit nazývaný Entamoeba histolytica (E. histolytica)1. Stane sa to, keď zjete alebo vypijete niečo, čo parazit kontaminoval. Parazita môžete dostať do svojho organizmu aj vtedy, ak sa dotknete povrchu, ktorý obsahuje vajíčka parazita, a potom si vložíte prsty do úst.
Amebiáza sa zvyčajne šíri kontaktom s výkalmi (hovienkami alebo stolicou). Vyššie riziko infekcie amebiózou máte, ak:
- sa venujete análnemu sexu.
- Žijete s inými ľuďmi na mieste, ktoré má zlé hygienické podmienky.
- Cestujete na miesta so zlými hygienickými podmienkami.
Ako častá je amebióza?
Patogénne druhy Entamoeba sa vyskytujú na celom svete a často sa získavajú zo sladkej vody kontaminovanej ľudskými výkalmi. Každý rok sa na celom svete nakazí amebiózou približne 50 miliónov ľudí. Väčšina prípadov amebiózy sa vyskytuje v rozvojových krajinách.
Ako ma amebiáza ovplyvní?
Ak ste infikovaní, môžu sa u vás objaviť gastrointestinálne príznaky, ako sú zmeny stolice. Ak nedostanete rýchlu liečbu, môžu sa objaviť komplikácie. Ak ste vystavení vyššiemu riziku amebiózy, ihneď sa o príznakoch poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Príznaky a príčiny amebiózy
Aké sú príznaky amebiózy?
Nie každý, kto má infekciu amebiázou, ochorie. Nemusíte mať žiadne príznaky amebiózy, najmä keď ste sa infikovali prvýkrát. Príznaky sa u vás môžu objaviť do štyroch týždňov po nakazení. Medzi príznaky patria:
- Kŕče (bolesť brucha).
- Hnačka (niekedy s krvácaním z konečníka).
- Horúčka.
- Hustá stolica (pri amebiáze sa nemusí zmeniť farba stolice, ale stolica môže byť vodnatá).
- Nevoľnosť.
Čo spôsobuje amebiózu?
Amebiózu spôsobuje parazit E. histolytica. Parazit je organizmus, ktorý žije v inom organizme alebo na inom organizme, známom ako jeho hostiteľ. Parazit získava potravu z hostiteľa. Keď parazit nakladie vajíčka, tie sa v hostiteľovi vyvinú do zrelých cýst.
Ak ste týmto parazitom nakazení, cysty opúšťajú vaše telo prostredníctvom stolice. Potom sa môže nakaziť aj každý, kto príde do kontaktu s malým množstvom vašej infikovanej stolice.
Je amebióza nákazlivá?
Amebiáza je nákazlivá. Môžete ju dostať po:
- Vystavení sa E. histolytica prostredníctvom infikovanej stolice niekoho iného.
- Konzumáciou alebo pitím kontaminovanej vody alebo potravín.
Ako poskytovatelia zdravotnej starostlivosti diagnostikujú amebiózu?
Ak máte príznaky, lekár vás fyzicky vyšetrí. Porozpráva sa s vami o:
- Akékoľvek nedávne cestovanie a kam ste išli.
- Vašej sexuálnej anamnéze.
Aké testy používajú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti na diagnostikovanie amebiózy?
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti sa pozrie na vzorku stolice pod mikroskopom. Parazit, ktorý spôsobuje amebiózu, nie je prítomný vo všetkých vzorkách stolice. Možno bude potrebné poskytnúť viac ako jednu vzorku. Poskytovateľ môže odobrať aj vzorku krvi na zistenie určitých protilátok.
Ak máte závažné príznaky, ktoré naznačujú, že infekcia sa dostala do krvného obehu, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže odporučiť:
- Krvné testy na kontrolu funkcie vašej pečene.
- Kolonoskopiu.
- Ultrazvuk.
Ako sa amebiáza lieči?
Liečba amebózy zahŕňa antibiotiká, ktoré môžu infekciu vyliečiť. Antibiotiká, ktoré vám lekár predpíše, závisia od toho, či máte príznaky. Ak nemáte príznaky, môže vám stačiť jeden typ antibiotík. Ak máte príznaky, možno budete musieť užívať dve rôzne antibiotiká.
Existujú komplikácie amebózy?
Komplikácie amebiózy sa môžu vyskytnúť, najmä ak sa infekcia nelieči. Patria medzi ne:
- Anémia.
- Absces pečene.
- Pľúcna amebióza (pleuropulmonálna amebióza).
- Peritonitída.
Ako sa mám o seba starať, ak mám amebiózu?
Dodržiavajte pokyny svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a užívajte všetky lieky podľa predpisu. Väčšina infekcií spôsobených amebiázou sa pri liečbe antibiotikami vylieči približne do dvoch týždňov.
Ako môžem znížiť riziko vzniku amebiózy?
Riziko nákazy amebiózou môžete znížiť tým, že si budete dávať pozor na to, čo jete a pijete, keď cestujete do oblastí so zlými hygienickými podmienkami. Mali by ste:
- Vyhýbajte sa konzumácii surového ovocia a zeleniny. Pred varením produkty ošúpte a umyte.
- Vyhýbajte sa nápojom s kockami ľadu.
- Piť len uzavretú balenú vodu (alebo vodu pred pitím prevariť, ak balená voda nie je k dispozícii).
- Po použití toalety alebo výmene plienky dieťaťasi častoumývajte ruky m ydlom a vodou.
- Používajte kondómy a bezpečné sexuálne praktiky, aby ste znížili svoje vystavenie výkalom počas sexuálnej aktivity.
Ak sa u vás vyskytnú príznaky, ihneď navštívte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Príliš dlhé čakanie na liečbu môže viesť ku komplikáciám a závažným ochoreniam.
Aké ďalšie stavy ma vystavujú vyššiemu riziku amebiózy?
Vyššie riziko nákazy závažnou infekciou amebiázou máte, ak:
- ste mladí alebo tehotní.
- Máte rakovinu.
- Máte zlú výživu.
- Užívate kortikosteroidy.
Čo môžem očakávať, ak mám amebiózu?
Ak máte amebiózu, užívajte antibiotiká predpísané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Dodržiavajte pokyny svojho poskytovateľa a dokončite všetky lieky. Zvyčajne sa infekcia po liečbe zlepší.
Je amebiáza život ohrozujúca?
Liečba môže amebózu vyliečiť. Neliečená amebiáza však môže byť smrteľná. Ak ste nedávno cestovali a začali ste mať príznaky, poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Záver
Amebiáza sa môže zdať nepríjemná. Môžete sa obávať, že ľudia zistia, že ju máte, alebo že sa neuzdravíte. Ale to, že máte amebiózu, neznamená, že ste urobili niečo zlé. Je to infekcia spôsobená Entamoeba histolytica, parazitom, ktorý sa nachádza v potravinách a vode kontaminovanej stolicou. Týmto parazitom sa môžete nakaziť, ak cestujete na miesto so zlými hygienickými podmienkami alebo žijete s inými ľuďmi, ktorí ho majú. Nečakajte s návštevou poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ak si myslíte, že by ste mohli mať amebiózu. Antibiotická liečba ju môže vyliečiť. Neliečená amebiáza však môže spôsobiť život ohrozujúce komplikácie. Ak sa u vás objavia príznaky, najmä po cestovaní, obráťte sa na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.